Kiedy zdjąć osłonki z drzew i krzewów? Wyjaśniamy, jak to zrobić, aby nie uszkodzić roślin

Tkanki roślinne nie najlepiej znoszą zimno. Osłony zimowe na rośliny mają pomóc im przetrwać mrozy oraz opady śniegu. Jednak po pewnym czasie należy je zdjąć, aby nie doprowadzić na przykład do chorób grzybicznych. Wyjaśniamy, kiedy powinniśmy pozbyć się osłonek z drzew i krzewów.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Warto więc powoli zacząć myśleć o pracach w ogrodzie. Jedną z najważniejszych będzie zdjęcie osłon na rośliny. Kiedy należy to zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy należy zdjąć osłony z roślin? Zanim to zrobisz, spójrz w prognozę pogody 

Kiedy najlepiej zdjąć osłony z roślin? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od pogody na dworze, gatunku twoich okazów oraz przede wszystkim temperatury powietrza. Zwykle osłony zdejmuje się na przełomie marca i kwietnia, jednak nie jest to zobowiązujący termin. Skąd wiadomo, że można rozpocząć prace? Zwróć uwagę na kilka czynników: 

  • Temperatura - powinna się utrzymywać powyżej zera. Zwróć na to uwagę szczególnie w nocy. Jeśli kilka dni z rzędu, temperatura będzie dodatnia, możesz pomyśleć o zdjęciu osłon z roślin
  • Prognoza pogody - sprawdzaj długoterminową prognozę. Jeśli nie zapowiadają w niej przymrozków, okrycia będzie można już zdjąć. 
  • Pąki - jeśli zaczynają "pękać" oznacza to, że rośliny powinny już sobie poradzić bez osłon. 

Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz jakiekolwiek egzotyczne rośliny, to mogą one wymagać osłon nieco dłużej. Mogą ich potrzebować nawet do końca maja. Oczywiście wszystko zależy od pogody i temperatury powietrza.

Kaptur ochronny na rośliny - jak zdejmować osłony? O tym trzeba pamiętać

Zdejmowanie osłon może wydawać się błahe. Warto jednak wiedzieć, że podczas tego zadania należy zachować kilka zasad. Dzięki temu nie uszkodzisz roślin: 

  • Osłony zdejmuj w pochmurny, ale bezwietrzny dzień. Słońce czy zła pogoda mogą zaszkodzić roślinom. Nie warto fundować im szoku temperaturowego.
  • Najpierw usuwaj grube osłony, dopiero w następnej kolejności zabierz się za lżejsze okrycia.
  • Obserwuj pogodę. Niestety nawet mimo najlepszych prognoz pogodowych, może się ona zmienić. Warto wtedy ponownie okryć rośliny.
  • Zadbaj o cień po zdjęciu osłon. Słoneczne dni mogą być dla twoich roślin niebezpieczne tuż po pozbyciu się okrycia. 
Więcej o: