Jedno warzywo sprawi, że skrzydłokwiat odżyje. Ten trik powinien znać każdy miłośnik roślin

Skrzydłokwiat jest rośliną mało wymagającą, jednak ma swoje upodobania. Trzeba zapewnić mu dobre warunki oraz zadbać o odpowiednie nawożenie. Jednym z powodów, przez które więdnie, jest zbyt duża dawka nawozów. Dowiedz się, jak domowymi sposobami zadbać o skrzydłokwiat, aby mu nie zaszkodzić.

Skrzydłokwiat to pięknie prezentujący się kwiat doniczkowy pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest nie tylko bardzo ozdobną rośliną, ale też wspaniale działała na nasze zdrowie - oczyszcza powietrze z toksyn. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki, odwdzięczy się oryginalnymi i eleganckimi białymi kwiatami o delikatnym zapachu. Na szczęście nie jest rośliną zbyt wymagającą, jednak należy wiedzieć, jakie ma potrzeby, aby móc cieszyć się jej pięknem.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o skrzydłokwiat? Podstawowe zasady pielęgnacji

Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie. Jego stanowisko musi być jasne z rozproszonym światłem. Postawienie tej rośliny w pełnym słońcu może skutkować poparzeniem liści. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchniczym oraz o lekko kwaśnym odczynie. Na dnie doniczki warto wsypać około dwucentymetrową warstwę drenażu z keramzytu lub żwirku. Podłoże musi być stale wilgotne i chociaż dobrze zniesie chwilowe przesuszenie, na przelanie może zareagować gniciem korzeni. W okresie letnim roślinę podlewamy nawet do trzech razy w tygodniu, jednak sezon zimowy to czas, gdy nieco należy ograniczyć podlewanie. W okresie silnego wzrostu potrzebuje nawożenia raz w tygodniu. Do tego sprawdzi się idealnie domowy nawóz, który można wykonać samodzielnie.

Jak nawozić skrzydłokwiat? Wystarczy, że użyjesz tego warzywa 

Odpowiednia ilość składników odżywczych jest kluczowa w nawożeniu roślin. Jeżeli skrzydłokwiat słabo kształtuje kwiaty, wysycha oraz posiada intensywne przebarwienia na liściach - może to oznaczać, że roślina dostała za dużo składników odżywczych. Do bezpiecznego nawożenia można użyć marchewki. Marchewka jest bogata w wapń, fosfor, witaminę C i E. Wystarczy, że ją obierzesz i pokroisz na mniejsze kawałki. Następnie wrzuć ją do 1 l wody w temperaturze pokojowej i dokładnie zblenduj. Powstałą odżywkę przecedź, ponieważ nieprzecedzona może przyciągnąć szkodniki. Podlewaj skrzydłokwiat jedną szklanką tej mikstury raz na dwa tygodnie.

Więcej o: