Ozdób swój dom na święta Wielkanocne. Podpowiadamy, gdzie i kiedy znajdziesz bazie kotki

Bazie wielkanocne to jedna z dekoracji, która gości w okresie wiosennych świąt w wielu domach. Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc warto zaplanować zakup lub zbiory. Wyjaśniamy, na jakim drzewie rosną bazie oraz kiedy można je ścinać. Pamiętaj, że znajdziesz tego typu ozdoby także w sklepach.

Bazie już niedługo mogą pojawić się w twoim domu. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie je kupić lub z jakich drzew je zebrać. Jeśli ty również się nad tym zastanawiasz, to chętnie odpowiemy na te pytania. 

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie rosną bazie? Znajdziesz je już niedługo na tych drzewach

Bazie stanowią wspaniałą ozdobę stołu wielkanocnego. Używa się ich także do robienia palemek. To naturalna dekoracja, którą można znaleźć na drzewach. Jakich dokładnie? Bazie kotki rosną na gałęziach Iwy. Drzewo należy do gatunków dwupiennych. Oznacza to, że na niektórych okazach wyrosną jedynie "męskie" bazie o żółtych końcówkach, a na innych tylko "żeńskie".  Gdzie rośnie Iwa? Najczęściej można ją znaleźć przy zbiornikach wodnych. Bazie pojawiają się czasem nawet już na przełomie lutego i marca, jest to zależne od temperatury panującej na zewnątrz. W kwietniu natomiast zaczynają już przekwitać. Tak więc, jeśli nie znajdziesz już bazi na drzewach, to nic straconego. Wiele osób sprzedaje je na targach, a czasem można je znaleźć nawet w sklepach. Jednak oprócz pięknej ozdoby, w niektórych częściach kraju, bazie wiążą się z ciekawą tradycją. 

Skąd wzięła się tradycja? Jedzenie bazi wciąż kultywuje się na Śląsku

Jeśli jesteś ze Śląska, to możesz wiedzieć, że do dziś kultywuje się tam pewną tradycję. Choć jest to coraz rzadsze, to jednak warto o tym nieco wspomnieć. W niektórych rejonach Śląska wciąż praktykowane jest jedzenie bazi. Skąd wzięła się tradycja? Według niej, kiedy połknie się bazie, to choroby górnych dróg oddechowych czy też żołądka, nie będą łapać osoby, która to praktykuje. Tak więc według dawnych tradycji, miały one chronić ludzi. Nie ma jednak naukowych danych potwierdzających zdrowotne działanie bazi. Co więcej, zjadanie bazi może być niebezpieczne, szczególnie kiedy połyka się bazie zerwane na dziko. Tak więc, choć tradycja jest bardzo ciekawa i warto ją znać, jednak odradzamy jej kultywowania. 

Więcej o: