Czosnek niedźwiedzi: Uprawa nie jest trudna. Zrób to w odpowiednim czasie, a plony cię zaskoczą

Czosnek niedźwiedzi to uwielbiana przez wielu przyprawa o charakterystycznym, intensywnym aromacie. Okazuje się, że samodzielne posadzenie czosnku jest banalnie proste, a przy zastosowaniu pewnych wskazówek, możemy doczekać się pięknych i bardzo obfitych plonów. Sprawdź, jak to zrobić.

Wiosna to najlepszy moment na zasadzenie czosnku niedźwiedziego, dlatego też koniecznie dowiedz się, jak i kiedy dokładnie to zrobić, by cieszyć się obfitymi plonami. To naprawdę proste - wystarczy, że zastosujesz się do tych sprawdzonych rad.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czosnek niedźwiedzi - uprawa i pielęgnacja. O tym nie możesz zapomnieć

Aby doczekać się bujnych i obfitych plonów, należy szczególnie pamiętać o tych kilku zasadach. Przede wszystkim czosnek niedźwiedzi sadzimy zawsze w glebie próchniczej o neutralnej kwasowości. Od połowy maja do końca czerwca powinniśmy szczególnie dbać o regularne nawadnianie, gdyż ten okres ma szczególny wpływ na prawidłowy wzrost rośliny. Ponadto musimy wyjątkowo uważać, by podczas podlewania nie zamoczyć cebulek, gdyż może doprowadzić to do przegnicia czosnku. Najlepszą metodą będzie w tym wypadku lanie wody wokół sadzonek, a nie bezpośrednio na nie. Możemy zainwestować również w zraszacz, przyczepiany do węża ogrodowego.

Czosnek niedźwiedzi - sadzonki. Zrób to już teraz

Sadzenie czosnku niedźwiedziego, zwłaszcza jego jarą odmianę, najlepiej zacząć wiosną. Idealnym miesiącem będzie kwiecień, choć spokojnie możemy zacząć uprawę już pod koniec marca. Z całością poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy, gdyż jest to naprawdę prosta czynność. Kiedy już przygotujemy glebę pod zasadzenie (jak wyżej wspomniano, musi być to neutralne pH), musimy ułożyć rowki, w które włożymy sadzonki. Warto pamiętać, aby nie sadzić warzywa w miejscu, w którym wcześniej rosły inne rośliny cebulowe lub ziemniaki. Może się wtedy nie przyjąć. Ząbki czosnku wkładamy w odległości minimum sześciu centymetrów oraz na głębokość co najmniej pięciu. Zapewni to odpowiednią przestrzeń do wzrostu rośliny. Po włożeniu czosnku do gleby delikatnie zasypujemy go ziemią i dokładnie podlewamy grządki. Odpowiednio dbając o roślinę, doczekamy się obfitych i bujnych plonów już po kilku miesiącach. Czosnek niedźwiedzi możemy stosować jako przyprawę do dań głównych, zup, a nawet sałatek.

Więcej o: