Kalendarz ogrodnika 2023: Kiedy sadzić lawendę? Zacznij teraz, a odwdzięczy się bujnymi kwiatami

2023 rok wchodzi właśnie w okres pracy w ogrodzie. Zaczynamy porządki oraz zasiewanie warzyw i kwiatów. Jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych jest lawenda. Nie dość, że mocno pachnie i pięknie kwitnie, to ma uspokajające właściwości. Sprawdź, kiedy sadzić lawendę.

Lawendę możemy sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach balkonowych i tarasowych. To wiecznie zielona roślina, która doskonale ozdabia nasze otoczenie cudnymi, fioletowymi kwiatami i uspokaja charakterystycznym zapachem. Zobacz, jak sadzić i podcinać lawendę?

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić lawendę do gruntu? Nie rób tego zbyt późno

Niezależnie od tego, czy chcemy zasadzić lawendę w doniczce, czy  w ogrodzie, najlepszym czasem, by to zrobić, jest początek wiosny. Od początku kwietnia powinniśmy zacząć siać roślinę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zdąży się przyjąć. Kwiaty powinniśmy sadzić w odstępach minimum 40 centymetrów, by zapewnić im odpowiednią przestrzeń do rozrostu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomóc rozwój rośliny poprzez regularne nawożenie. Stanowisko uprawy powinno być przewiewne, dlatego najlepiej wybierać otwarte przestrzenie, nieosłonięte płotem ani drzewami. Lawenda lubi dobrą cyrkulację powietrza, dlatego nadmierne zagęszczenie i pagórkowaty teren nie będą dla niej najlepszym wyborem.

Lawenda - przycinanie rośliny. Sprawdź, jak i kiedy najlepiej to robić

Lawendę powinniśmy przycinać dwa razy do roku, aby zapewnić jej odpowiedni wzrost. Możemy zrobić to na początku wiosny, jeśli nasza roślina kwitnie już drugi rok. Wtedy najlepszym terminem będzie początek marca, aż do początku kwietnia. Kiedy sadzimy lawendę po raz pierwszy, wtedy przycinamy ją w okresie od lipca do września, kiedy zazwyczaj zaczyna kwitnąć. Należy pozbyć się przekwitających kwiatostanów, dzięki czemu pobudzimy roślinę do ponownego zakwitnięcia. Trzeci termin odpowiedni na przycinanie lawendy to początek jesieni. Ten zabieg pozwoli nam zahartować ją na zimę. Pamiętajmy, że skracając pędy, powinniśmy robić to jedynie o połowę. Jeśli chcemy uformować nasze kwiaty, postarajmy się zapewnić kształt kuli. Pozwoli to na zdrowy rozrost i uniknięcie chorób, wynikających ze zbyt dużego zagęszczenia.

Więcej o: