Dekoracja stołu wielkanocnego. O tym warto pamiętać podczas wyboru świątecznego obrusu

Obrus na wielkanocnym stole to jedna z ważniejszych dekoracji. Najlepiej dobrać go tak, aby podkreślił urodę świątecznej zastawy stołowej i harmonizował z pozostałymi ozdobami znajdującymi się w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wielkanocnego obrusu.

Przygotowania do świąt idą pełną parą. Zależy nam, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Ze wszystkich świątecznych dekoracji najbardziej zwracamy uwagę na to co znajduje się na stole. Jego głównym elementem jest obrus, którego dobór ma kluczowe znaczenie. Nieodpowiedni wybór może zepsuć całą aranżację. 

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obrus okrągły czy kwadratowy? Wszystko zależy od wymiarów stołu

Wiele osób zwraca uwagę tylko na kolor i wzór obrusu. Oprócz tego warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar. Za mały obrus, odkrywający rogi stołu nie będzie się prezentował elegancko. Z kolei przesadnie długi może przeszkadzać osobom siedzącym przy stole. Aby odpowiednio dobrać rozmiar do wymiarów blatu, zmierz długość, szerokość i dodaj do nich ok. 20-30cm. Taka długość obrusu zapewni estetykę oraz wygodę osób siedzących przy stole. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z jakiego wykonany jest obrus. W sklepach możemy kupić te wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości tkaniny, warto inwestować w naturalne materiały, takie jak len czy bawełna. Natomiast jeżeli nad elegancję przekładamy cenę, warto sięgnąć po te wykonane np. z poliestru. Część osób sięga także po jednorazowe obrusy wykonane z papieru lub fizeliny. Jeśli obawiasz się, że obrus szybko może zostać ubrudzony warto wybrać ten plamoodporny. Materiał, z którego jest wykonany, zapobiega powstawaniu plam od jedzenia oraz napojów.

Jaki obrus świąteczny wybrać? O tym warto pamiętać 

W sklepach znajdziemy mnóstwo obrusów w różnych kolorach. Mamy do wyboru klasyczne białe, kolorowe lub we wzory. Podczas wyboru tkaniny warto pomyśleć o tym, jakie dekoracje znajda się na stole. Dzięki temu będziemy mogli go do dopasować do pozostałych ozdób. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście klasyczna biel, która wpasuje się w każde wnętrza niezależnie od tego jak jest ono urządzone. Przy wyborze takiego obrusu mamy pewność, że przyda się nim nie tylko podczas Świąt Wielkanocnych i będziemy mogli wykorzystywać go wielokrotnie. 

Więcej o: