Najpopularniejsze rośliny na żywopłot. Są łatwe w uprawie, pięknie ozdobią ogród i zakryją ogrodzenie

Marzysz o pięknym żywopłocie w ogrodzie, który zakryje ogrodzenie? Poznaj najlepsze rośliny na żywopłot, które będą wspaniale zdobić ogród, a ich uprawa sprawi ci przyjemność. Żywopłot można stworzyć z wielu odmian roślin, ale te sprawdzą się najlepiej.

Ogród to często taka przestrzeń, w której odpoczywamy, więc warto stworzyć ją tak, aby była intymna i prywatna. Niektóre miejsca w ogrodzie warto zasłonić roślinami na przykład płot między naszą posesją a ziemią sąsiada. Żywopłot osłoni teren ogrodu oraz nada mu kolorów i charakteru. Jakich roślin używać do stworzenia żywopłotu? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te rośliny na żywopłot sprawdzą się idealnie: berberys, laurowiśnia i grab pospolity

Żywopłot często tworzony jest z roślin liściastych, które świetnie osłaniają teren oraz wyglądają okazale. Jedną z często wybieranych roślin na żywopłot jest grab pospolity. Żywopłot z grabu będzie prosty w uprawie, co dla wielu ogrodników jest ważnym aspektem. Roślina ta preferuje żyzne gleby, jest odporna na mroźne temperatury oraz dobrze znosi cięcia. Pozostając w roślinach liściastych, na żywopłot nada się także berberys. Krzew idealnie sprawdzi się na żywopłot formowany, jak i ten nieformowany. Tak samo jak grab, berberys nie ma wysokich wymagań, a jego uprawa to czysta przyjemność. Krzew ten charakteryzuje się ciernistymi gałęziami z liśćmi w odcieniach czerwieni i pomarańczy. Roślina może osiągnąć nawet 4 metry wysokości, jednak jest to oczywiście zależne od gatunku. Kolejną rośliną na żywopłot jest laurowiśnia, która zachowuje zielony kolor liści przez cały rok. Ma dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i dobrze znosi cięcie oraz formowanie. 

Żywopłot w ogrodzie z rośliny iglastej. Cis pospolity nada się idealnie

Żywopłoty w ogrodach można również stworzyć za pomocą iglastych roślin. Cis na żywopłot to roślina wybierana przez wielu ogrodników na tego typu osłony i dekoracje. Decydując się na cis pospolity, należy wziąć pod uwagę fakt, że rośnie on bardzo powoli i ma wysokie wymagania co do gleby, jak donosi muratordom.pl. Jednak dużym plusem jest to, że krzew może rosnąć w cieniu. Inną rośliną ilastą, która często jest wykorzystywana, jako żywopłot jest tuja. Jakie są zalety żywotnika? Przede wszystkim szybko rośnie oraz jest gęsty. To doskonały wybór dla osób ceniących prywatność, które chcą skutecznie osłonić swoją posesję. 

Więcej o: