Genialny trik na pranie obrusów. Dzięki temu plamy i zabrudzenia znikną w mgnieniu oka

Wielkanoc za nami, wiec czas rozpocząć porządki. Podczas świąt nieuniknione jest pojawienie się na obrusie zabrudzeń. Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać obrus, aby był jak nowy to mamy dla ciebie kilka porad. Dzięki temu trikowi w mig pozbędziesz się nawet największych plam.

Obrus potrafi łatwo się ubrudzić. Szczególnie biały materiał wręcz przyciąga do siebie plamy. W jaki sposób można go wyprać, aby zapomnieć o zabrudzeniach? Mamy na to genialny trik

Zobacz wideo Plama z barszczu? Zszarzały obrus? Te i inne problemy rozwiążesz przy pomocy soli kuchennej. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyprać obrus? O tym koniecznie pamiętaj, zanim włożysz go do pralki

Jeśli twój obrus nie wygląda już tak jak w dniu zakupu, to zdecydowanie znak, że należy pomyśleć o praniu. Zanim jednak włożysz materiał do pralki, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Bez nich obrus może nawet ulec zniszczeniu. Oto kilka porad, które pomogą ci podczas prania obrusów.

  • Temperatura - jeśli twój obrus jest z poliestru lub innego sztucznego materiału, pamiętaj, aby ustawić maksymalnie 40 stopniach. Jeśli zostanie wyprany w zbyt wysokiej temperaturze, może się skurczyć. 
  • Obrus z lnu lub bawełny - takie materiały można prać nawet w 90 stopniach.
  • Używaj delikatnych detergentów - nie sięgaj po silne proszki czy płyny. Mogą one sprawić, że obrus zszarzeje lub będzie nieprzyjemny i szorstki. 
  • Ustaw specjalny program - wiele pralek ma specjalny program do prania obrusów. Jeśli jednak twoje urządzenie nie ma takiej opcji, wybierz jak najbardziej delikatne ustawienia.

Jak usunąć plamy z obrusu? Wystarczy sięgnąć po produkt z kuchennej szafki 

Niektóre plamy mogą być naprawdę ciężkie do usunięcia. Kiedy więc już się pojawią, nie trać ani chwili. Jeśli zadziałasz szybko, ostatecznie po plamach nie będzie ani śladu. Jeśli na obrus wylejesz sos lub napój, zbierz całą ciecz ręcznikami papierowymi. Następnie posyp powstałe zanieczyszczenia solą kuchenną. W kolejnym kroku dobrze wetrzyj kryształki w materiał. Teraz należy zostawić wszystko na kilka godzin. Przyprawa musi mieć czas, aby odpowiednio zadziałać. Kiedy zobaczysz, że kryształki nabrały już koloru plamy, pora na kolejny krok. Weź obrus i namocz go w zimnej wodzie. Pozostaw go na chwilę, a następnie wrzuć do pralki. Dla lepszego efektu możesz wcześniej potraktować plamę bezbarwnym alkoholem. Po wyjęciu z bębna, na obrusie nie powinno być już śladu po zabrudzeniach. 

Więcej o: