Po skoszeniu trawy nie wyrzucaj jej do śmieci. Dzięki niej rośliny w ogrodzie będą rosnąc jak szalone

Kiedy kosić trawę po zimie i co zrobić z jej nadmiarem? Te pytania zadaje sobie teraz sporo ogrodników. Mam na to genialny sposób. Ze świeżo skoszonej trawy można zrobić genialny nawóz dla upraw w ogrodzie. Trzeba jednak zająć się tym w odpowiednim momencie.

Skoszoną trawę można wykorzystać na wiele sposobów -  wcale nie musi zalegać na ziemi. Wystarczy, że wybierzesz jedną z metod, którą stosuję już od jakiegoś czasu. Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie zacząć wiosenne porządki w swoim ogrodzie, ta wiedza może okazać się nieoceniona.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy pierwsze koszenie trawy? Nie zapominaj o tych zasadach

Pierwsze koszenie trawy najlepiej przeprowadzić rozważnie. Należy pamiętać o kilku zasadach, aby trawnik był piękny i zadbany:

  • wybierz odpowiedni moment - jak podaje portal agrohandel.com.pl, pierwsze koszenie powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Jednak pogoda lubi płatać figle i wciąż zdarzają się przymrozki. Nie warto więc narażać wrażliwych tkanek roślin i poczekać nawet do końca miesiąca, kiedy będzie już pewność, że niższe temperatury nie zniszczą twojej pracy.
  • źdźbła trawy powinny mieć odpowiednią dlugość - warto poczekać aż trawa osiągnie wysokość od 8 do 10 cm
  • ustaw odpowiednią wysokość koszenia - Wysokość koszenia powinna wynieść od 5 do 6 cm. Pierwsze koszenie po zimie nie powinno być niższe. Jeśli nie będziesz uważać, możesz narazić glebę na wysuszenie i choroby grzybicze. 

Jeśli zapamiętasz te zasady, będziesz cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem. Co jednak zrobić ze skoszoną trawą? Podpowiadamy. 

Co zrobić ze skoszoną trawą? Wykorzystaj ją do pielęgnacji ogrodu

Ze skoszoną trawą można wbrew pozorom zrobić całkiem sporo. Wystarczy, że wybierzesz to, co będzie ci najbardziej potrzebne. 

  • Zrób z pokosu kompost -  to naturalny nawóz, który dosłownie rośnie pod twoimi stopami. Zanim jednak wrzucisz trawę to kompostownika, susz ją przez około trzy dni. Następnie układaj wszystko warstwowo. Trawę, czy też korę drzew warto na początek oddzielić. Tak przygotowanego kompostu możesz używać właściwie kiedy tylko tego potrzebujesz. 
  • Skoszoną trawą możesz okryć rośliny - jesli w twoim ogródku są okazy wrażliwe nawet na najbardziej delikatne spadki temperatur, możesz okryć je pokosem. Możesz także przetrzymać skoszoną trawę do następnej zimy i użyć jej dopiero po czasie.
  • Możesz przygotować płynny nawóz - wystarczy że wymieszasz skoszoną trawę z wodą, a po tygodniu podlejesz mieszanką rośliny. Będą rosnąć jak szalone. 
Więcej o: