Te kolory przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej nie zakładaj ubrań w tym kolorze na spacer do lasu

Wiosenno-letni czas sprzyja ugryzieniom przez owady. Niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Żeby uniknąć przykrych konsekwencji, warto wziąć pod uwagę każde możliwe zabezpieczenie, łącznie z tymi najmniej oczywistymi.

Ochrona przed ukąszeniem jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku, gdy mamy na uwadze ugryzienie przez kleszcza. Jest on roznosicielem boreliozy, która ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Okazuje się, że oprócz środków chroniących przed ugryzieniem możemy stosować dodatkowo różne triki, np. zakładać ubrania w kolorach, które będą neutralne dla owadów i nie będą ich przyciągać. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Kleszcze czyhają na nas w lesie. Jak uchronić się przed ugryzieniem? 

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które chowają się w mocno zacienionych i wilgotnych miejscach. Narażeni jesteśmy na nie podczas spacerów po lasach, łąkach, nad stawem czy rzeką, a nawet w miejskich parkach, trawnikach czy w przydomowych ogródkach. Oprócz ochrony naskórnej możemy się dodatkowo zabezpieczyć, ubierając odpowiednie kolory. Kleszcze są ślepe, ale mimo wszystko naukowcy sprawdzili, że kolory mają na nie wpływ. Sprawdzono, że przyciągają je jasne kolory takie jak biel, beż, jasna szarość czy też błękit. Jeśli udajemy się na spacer do lasu to oprócz długich, zasłaniających i przylegających do ciała ubrań, warto wziąć pod uwagę też ich kolor.

Komary równie niebezpieczne. Czyli krwiopijcy, którzy są najbardziej uciążliwi

Komary również mogą uprzykrzyć nam spacery. Przyciąga je przede wszystkim zapach skóry tj. pot czy perfumy. Jak się okazuje, tak samo jak i w przypadku kleszczy, oprócz tego przyciągają je kolory. Sprawdzili to amerykańscy naukowcy na komarach egipskich. Badacze doszli do wniosku, że te insekty najbardziej lubią kolor: pomarańczowy, czerwony, czarny oraz cyjan (blady, spłowiały odcień niebieskiego). Natomiast unikają białego, zielonego, fioletowego oraz niebieskiego. 

Więcej o: