Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Przez jeden błąd możesz sobie zaszkodzić

Wiele osób przed włożeniem naczyń do zmywarki dokładnie je opłukuje. Wydaje im się, że dzięki temu talerze będą czystsze i bardziej błyszczące. Czy rzeczywiście tak jest? A może nie ma to żadnego wpływu na pracę urządzenia?

Zmywarka to jeden z najbardziej przydatnych sprzętów w domu. Dzięki niej zaoszczędzamy czas i pieniądze, a do tego ułatwia sprzątanie po wizycie gości. Niektórzy wkładają do niej naczynia prosto ze stołu, nie patrząc na stopień ich zabrudzenia. Inni przed włożeniem talerzy do środka dokładnie je opłukują, żeby pozbyć się resztek czy plam po sosie.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? To zależy od jednej rzeczy

Płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki zazwyczaj jest spowodowane niemiłymi doświadczeniami. Jeśli praktykujesz coś takiego, zapewne kiedyś zdarzyło ci się wyciągnąć z urządzenia niedomyte talerze, kubki czy sztućce. Obmywanie wodą ma swoje zalety, bo sprzęt może nie doczyścić zaschniętych resztek. W trakcie mycia mogą też one zatkać odpływ. Resztki jedzenia rzeczywiście lepiej spłukać i dopiero wtedy włożyć talerz do zmywarki, natomiast zwykłe brudne naczynia spokojnie można wkładać bezpośrednio ze stołu. Urządzenie bez problemu sobie z ich wyczyszczeniem.

Jak ekonomicznie używać zmywarki? O tym warto pamiętać

Przez wkładanie do zmywarki dokładnie opłukanych naczyń osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Sprzęt uzna mokre kubki i talerze za bardzo zanieczyszczone i zwiększy strumień wody. Wzrośnie wtedy zużycie wody w domu, a co za tym idzie: rachunki. Pamiętaj, żeby włączać tylko zapełnioną zmywarkę. Nie wkładaj do niej patelni teflonowych oraz przedmiotów, które mają oznaczenie, że należy je myć ręcznie. Sztućce wrzucaj do przeznaczonego na to koszyka, a kubki i miski kładź dnem do góry. W ten sposób masz pewność, że sprzęt wszystko doczyści.

Więcej o: