Jako jajko została porzucona przez matkę. Dzisiaj jest rekordzistką. Oto najstarsza kura na świecie!

Ta niesamowita kura o imieniu Peanut jako jajko została odrzucona przez własną matkę i otarła się o śmierć. Dziś żyje dwa razy dłużej niż przeciętne kury. Teraz jest pod opieką wspaniałej osoby. Poznaj niesamowitą historię najstarszej kury na świecie!

Ta kura cudem uniknęła śmierci. Już jako jajko została porzucona przez matkę i mało brakowało, a nigdy by się nie wykluła. Dziś Peanut została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza kura na świecie. W czym tkwi sekret jej długowieczności? Podobno ogląda dużo telewizji... 

Zobacz wideo Tego nie da się 'odzobaczyć', czyli wpadki telewizyjne, które zapamiętamy na długo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Peanut cudem uniknęła śmierci. Mało brakowało, a by się nie wykluła

Peanut nie miała łatwych początków. Tuż przed wykluciem się została porzucona przez własną matkę, która opuściła gniazdo, zostawiając swoje kurczęta. Marsi Darwin, bibliotekarka i właścicielka kurnika, po ujrzeniu porzuconego jajka, wyrzuciła je do zimnego stawu, będąc przekonana, że jest już martwe. W tym samym momencie skorupka zaczęła pękać. Kobieta szybko wyciągnęła je z wody. Na początku zabrała nowo narodzone kurczątko do domu i trzymała w klatce po papugach, a gdy ta osiągnęła wiek dwóch lat, przeniosła ją do rodzinnego kurnika.

Niesamowita historia Peanut. Lubi być przytulana i ogląda telewizję

Do około ósmego roku życia Peanut mieszkała w kurniku i jak inne kury znosiła jajka, a później wychowywała swoje kurczęta. Przeżyła wiele swoich dzieci, ale nigdy żadnego nie porzuciła. W późniejszych latach Marsi zabrała ukochanego ptaka z powrotem do domu. Kurka jest oswojona, lubi towarzystwo ludzi. Razem ze swoją właścicielką ogląda telewizję i lubi być przytulana. Mieszka w klatce ze swoją także wiekową, 15-letnią córką Millie.

Najstarsza kura na świecie. Jaki jest sekret długowieczności?

Na dziś dzień, wiek Peanut wynosi aż 20 lat i 311 dni. To dwa razy więcej niż przeciętnie - standardowo kury żyją średnio od 5 do około 10 lat. Wiek ptaka został oficjalnie potwierdzony przez weterynarkę, doktor Julię Parker, która pierwszy raz badała Peanut w 2003 roku. Jaki jest sekret długowieczności kury? Marsi zdradza, że zapewnia swoim ptakom dużą ilość ruchu i zwraca uwagę na zdrową dietę. Kurom nie brakuje witamin, karmi ich bowiem owocami, warzywami, a także dodaje do wody pitnej ocet jabłkowy. Peanut jest już oficjalnie najstarszą kurą na świecie - została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Najstarszym zaś kogutem był Muffy, żyjący 23 lata i 152 dni. Czas pokaże, czy kurka pobije i jego rekord.

Więcej o: