Jak wygląda proces przyznawania Oscarów? Wyjaśniamy, kto wyłania zwycięzców i jak się to odbywa

Oscary 2023 zbliżają się wielkimi krokami. W nocy z 12 na 13 marca odbędzie 95. ceremonia wręczenia najważniejszej nagrody filmowej. Czy wiesz, w jaki sposób wyłaniani są zwycięscy? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak żmudnym procesem jest głosowanie na zwycięzcę.

Otrzymanie Oscara to ogromne wyróżnienie dla aktorów, operatorów czy montażystów. Co się dzieje, zanim nagroda trafi w ręce zwycięzców? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sandra Kubicka: "Gdybym tak wyszła ubrana na Oscary, byłoby wow. W Polsce wyszło festiwalowo"

Kto głosuje na Oscary? Ile osób wybiera zwycięzców? 

Jeśli myślisz, że najlepszego aktora wybierają tłumy, to jesteś w błędzie. Kluczową rolę odgrywa tutaj Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. To właśnie z tego względu, aktorzy i aktorki, którzy odbierają statuetki, dziękują Akademii. To grupa licząca ponad 10 000 profesjonalistów z branży i około 9500 członków z prawem głosu. Oznacza to, że 500 członków nie bierze udziały w głosowaniu. Kto wchodzi w skład komisji konkursu? Członkowie Akademii składają się z artystów pracujących przy produkcji filmów kinowych. Dzieli się ich na 17 gałęzi, w których są m.in. kategorie aktorzy, scenarzyści, reżyserzy itd.

Jak wybierani są nominowani do Oscarów? Decydują o tym członkowie konkretnych gałęzi Akademii

O nominacji do Oscara oczywiście decyduje Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jednak nie wygląda to tak, że wszystkich 9500 członków z uprawnieniami głosuje we wszystkich kategoriach. W zależności od gałęzi, w jakiej znajduje się osoba z komisji, będzie ostatecznie decydować o konkretnych nominacjach. Dlatego, jeśli Akademia rozważa jakiegokolwiek aktora lub aktorkę, to debatują nad tym również aktorzy. Nieco inaczej wygląda to z przypadku wyborów na "Najlepszy film". W tym obszarze decydują wszyscy uprawnieni. 

Jak wybiera się zwycięzcę? Akademia głosuje do skutku

W sporym uproszczeniu zwycięzcę wybiera się na zasadzie powtarzanych głosowań. Osoby uprawnione z Akademii głosują do momentu, aż zostanie pięciu nominowanych. Jedynie kategoria "Najlepszy film" może mieć aż 10 nominacji. Po ustaleniu każdy członek Akademii otrzymuje jeden głos na kategorię. Dzięki temu wystarczy tylko podliczyć oddane głosy. Ten, kto otrzyma najwięcej w każdej kategorii, zostaje zwycięzcą. 

Więcej o: