"Botaniczny klejnot" odkryty na balkonie. Płatki tego storczyka wyglądają jak zrobione ze szkła

Orchidee są jednymi z najpopularniejszych roślin, które goszczą w naszych domach. Badacze odkryli właśnie kolejny gatunek storczyka, który zapiera dech w piersiach. Płatki tego kwiatu wyglądają jak zrobione ze szkła. Co ciekawe znaleziono go na jednym z japońskich balkonów.

Zdarza się, że nowe gatunki kwiatów odkrywane są w miejscach, których naukowcy, by nie podejrzewali. Można je czasem spotkać w ogrodach, parkach, a czasem nawet w donicach na balkonach. I to właśnie w tym ostatnim miejscu naukowcy z Japonii niedawno odkryli nowy gatunek storczyka.

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy gatunek orchidei odkryty w Japonii. Badanie "botanicznych klejnotów"

Kwiat opisany przez naukowców jest pokrewny z innymi gatunkami storczyków, które występują powszechnie w Japonii. Jego odkrycie, jak poinformowali w piątek naukowcy w "Journal of Plant Research", jest  świetnym przypomnieniem, że nieznane gatunki mogą znajdować się tuż pod naszymi nosami. Jak powiedział Justin Kondrat, botanik w Smithsonian Gardens Orchid Collection, w rozmowie z CNN:

Niesamowita różnorodność rodziny orchidei, Orchidaceae, jest naprawdę zdumiewająca, a nowe odkrycia, takie jak Spiranthes, wzmacniają pilną potrzebę badania i ochrony tych botanicznych klejnotów

Nowy rodzaj z rodziny storczyków. Piękne kwiaty, które trzeba chronić 

Storczyki z rodzaju Spiranthes, nazywane są "damskimi warkoczami" ze względu na swoje podobieństwo do falujących kosmyków włosów. Z ich centralnej łodygi wyrasta wznosząca się spirala drobnych, dzwonkowych kwiatów, które mogą być w kolorach białych, różowych, fioletowych i żółtych. Według przeprowadzonych badań istnieje około 50 gatunków spiranthes, które występują w Eurazji, Australii i obu Amerykach. Populacje kwiatowego przybysza odkryto w Tokio w pobliżu wyspy Hachijo, co zainspirowało nazwę gatunku Spiranthes hachijoensis. Miał mniejsze kwiaty z szerszymi podstawami i prostszymi płatkami środkowymi niż inne gatunki Spiranthes, brakowało mu również struktury do samozapylenia. Identyfikacja nowych gatunków roślin w Japonii jest rzadkim wydarzeniem, a flora tego kraju jest obszernie udokumentowana i badana. Kondrat powiedział: 

Storczyki mają ścisłe powiązania w wielu ekosystemach, a także w różnych aspektach nauki i kultury. Ludzie nie mogą nie być zachwyceni ich wieloma formami i kolorami. Mamy nadzieję, że ta emocjonalna reakcja zachęci i zainspiruje ludzi do podjęcia działań w celu ich ochrony.
Więcej o: