Wiemy, kiedy wynaleziono hawajską. Te smakołyki znają wszyscy. Choć są kultowe powstały niedawno

Istnieją takie potrawy, których nie sposób nie znać. Ciastka czy pizza to dania, które często goszczą na naszych stołach. Choć może się wydawać, że są produkowane od bardzo długiego czasu, część z nich ma o wiele krótszą historię, niż można się spodziewać. Te potrawy nie są tak stare jak myślisz.

Jeśli nie wiesz kiedy wynaleziono ciabattę lub ciasteczko z czekoladą, może się okazać, że twoje przypuszczenia są dalekie od prawdy. Niektóre produkty są uważane przez większość ludzi za o wiele starsze, niż są w rzeczywistości. Sprawdzamy, ile lat mają popularne przysmaki. 

Zobacz wideo Parszywe jedzenie na stadionach w Katarze, a cena zwala z nóg

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pizza hawajska, carbonara i ciastko z czekoladą. Ich historia nie jest długa

Pizza hawajska została wynaleziona w Kanadzie w 1962 roku. Jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych pizz na świecie, albo się ją lubi, albo nienawidzi. Jej nazwa wzięła się od marki ananasa w puszcze, którego użyto do jej wykonania.

Historia spaghetti carbonara sięga roku 1944. Istnieje spór dotyczący tego skąd oryginalnie się wywodzi. Jednym z wyjaśnień jest, że szef kuchni z Bolonii, Renato Gualandi, wynalazł to danie pod koniec II wojny światowej, używając składników przywiezionych do Włoch przez amerykańskich żołnierzy. 

Ciastko z kawałkami czekolady możemy datować na 1938 rok. Zostały wynalezione przez Ruth Wakefield, właścicielkę restauracji w Whitman w stanie Massachusetts. Po raz pierwszy opublikowała przepis w 1938 roku, a rok później sprzedała go za symbolicznego dolara.

Ciabatta i Tiramisu są młodsze, niż myślisz. Kiedy dokładnie powstały? 

Nachos pochodzą z meksyku, gdzie zostały wynalezione dla kaprysu w 1940 roku. Pracownik restauracji, musiał przygotować bardzo szybką przekąskę dla żon amerykańskich wojskowych. Więc pokroił kilka tortilli na trójkąty, usmażył je i posypał startym serem i papryczkami jalapeno.

Ciabatta jest o wiele młodsza od chleba, została stworzona w 1982 roku przez piekarza i kierowcę rajdowego Arnaldo Cavallariego, który nadał jej pełną nazwę "ciabatta polesana". Chciał stworzyć włoską alternatywę dla francuskich bagietek.

Tiramisu zostało rzekomo wymyślone w 1972 roku jako "danie pocieszenia" dla właścicielki restauracji, która była w ciąży. Choć jak często bywa w przypadku nowoczesnych przepisów, prawdziwe pochodzenie tiramisu jest przedmiotem gorących dyskusji, ale pewne jest to, że jest to niedawny wynalazek. 

Więcej o: