Te badania powinny zainteresować kawoszy. Naukowcy zbadali, jak napój wpływa na aktywność i sen

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Jednak jeżeli chodzi o jej zalety i wady, ciężko ze 100-procentową pewnością stwierdzić, jakie skutki ma jej picie. Niedawno jednak opublikowano artykuł, który wymienia pozytywny i negatywny wpływ kawy na organizm człowieka.

W artykule opublikowanym w "The New England Journal of Medicine" zwrócono uwagę zarówno na zalety, jak i wady jednego z najpopularniejszych napojów. Według badań, picie przynajmniej filiżanki kawy dziennie może sprawić, że będziemy się więcej ruszać, ale też mniej spać - i może narazić nas na większe ryzyko palpitacji serca jednego rodzaju.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Badanie dotyczące skutków spożywania kawy. Monitorowanie dni z piciem i bez picia napoju

Głównym odkryciem badania, przeprowadzonego pod wodzą doktora Gregory'ego Marcusa, kardiologa i profesora medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, jest fakt, że nie istnieje wyłącznie jedna konsekwencja zdrowotna picia kawy. Jak mówi o swoich badaniach

Zdecydowana większość badań na ten temat miała charakter obserwacyjny, co oznacza, że po prostu patrzymy i widzimy, co dzieje się z ludźmi, którzy piją i nie piją kawy. 

Aby zrozumieć natychmiastowe skutki picia kawy, naukowcy przebadali 100 zdrowych dorosłych, których wiek wynosił średnio 39 lat. Każdy z nich dostał opaskę do śledzenia ich kroków i snu, monitorowania poziomu glukozy we krwi i śledzenia rytmu serca. Każdy uczestnik w ciągu dwóch dni pił tyle kawy ile chciał, a później przez dwa dni nie pił jej w ogóle. Całe badanie trwało dwa tygodnie.

Wpływ kawy na organizm człowieka. Jakie są pozytywne skutki?

Autorzy stwierdzili, że w dni, w których badani sięgali po kawęwykonali średnio o 1058 kroków więcej, niż w dniach bez niej. Ale w dni picia kawy spali oni średnio o 36 minut mniej. Kawa zdawała się również wpływać na serce. Naukowcy nie znaleźli dowodów na istotny związek między spożyciem kawy a przedwczesnymi skurczami przedsionków. Jak dodaje doktor Marcus:

Osoby z większą liczbą przedwczesnych skurczów przedsionków są bardziej narażone na wystąpienie bardzo istotnego klinicznie zaburzenia rytmu serca zwanego migotaniem przedsionków

Według badań, kiedy ludzie piją kawę, mogą mieć większą motywację do ćwiczeń lub lepszą wydajność, gdy zaczną się ruszać

Więcej o: