Są jak Edward Cullen, jednak nie piją krwi. Podpowiadamy, jak rozpoznać wampira energetycznego

Wampiry energetyczne są osobami, które czasem specjalnie wysysają twoją energię emocjonalną. Żywią się twoją chęcią słuchania i dbania o nich, po czym zostawiają cię przytłoczonego i wykończonego. Wgryźmy się w to, kim są te osoby i jak je rozpoznać, aby móc ich unikać.

Każda rozmowa z tymi osobami sprawia, że czujesz się wyczerpany. Twoja uwaga musi być nieustannie skupiona na nich, a dialog ciągle krąży według ich życia. Czarujący, charyzmatyczni i ekstrawertyczni. Oprócz tego to często także kłamcy i oszuści. Kim są i jak rozpoznać wampira energetycznego?

Zobacz wideo "Wywiad z wampirem". Zwiastun nowego serialu z gwiazdą "GoT" w roli głównej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka jest definicja wampira energetycznego? Żerują na osobach o dobrym usposobieniu

Wampir energetyczny jest z definicji osobą, która pobiera od ciebie energię, ale nie chce się nią dzielić ani dawać swojej. Przykładem może być znajomy po spotkaniu, z którym czujesz się zmęczony, pozbawiony wsparcia, a czasami nawet smutny, że poświęciłeś swój czas na spędzenie go z nim. Takie osoby tylko biorą i biorą, nie dając niczego w zamian. Wyszukują ludzi empatycznych i szczęśliwych, żeby móc posilać się ich dobrocią i współczuciem, aż nie pozostanie w nich nic poza zmęczeniem. Na stronie Berkeley Well Being możemy przeczytać, że badania sugerują, że choć nazwa nie brzmi niebezpiecznie, wampiry energetyczne powinny być mocniej badane, gdyż wykazują podobieństwa z ludźmi posiadającymi zaburzenia osobowości.

Po czym poznać wampira energetycznego? Kilka oznak, których warto wyglądać

Jest kilka znaków, które pozwolą na zidentyfikowanie osoby, która jest wampirem energetycznym. Portal healthline, wypisał część oznak, na które powinniśmy uważać.

  1. Nie biorą za nic odpowiedzialności. Są charyzmatyczne, ale zawsze zwalają problemy na kogoś innego.
  2. Zawsze biorą udział w jakimś dramacie. Często znajdują się pośrodku jakiejś katastrofy.
  3. Zawsze muszą być od ciebie lepsi. Nie lubią dzielić się blaskiem reflektorów, to jedna z ich tendencji narcystycznych.
  4. Niwelują twoje problemy, żeby ich wydały się większe. Będą chcieli zmienić temat rozmowy z powrotem na siebie.
  5. Wykorzystują twoja dobrą naturę przeciw tobie. Im bardziej wrażliwy i wyrozumiały jesteś, tym częściej mogą się na tobie pożywiać.
  6. Używają poczucia winy i ultimatów. Robią to, żeby zawstydzić swoją ofiarę i dostać to, czego chcą.
  7. Krytykują i znęcają się. Wampiry energetyczne często mają niską samoocenę, więc dzięki temu sprawiają, że twoja też się obniża.
Więcej o: