Pamięć jak u złotej rybki. Naukowcy odkryli, dlaczego czasami tak szybko zapominamy

Czasami pamięć jest zawodna. Nie chodzi wyłącznie o wspomnienia sprzed wielu lat, ale również o wydarzeniach sprzed kilku chwil. Zespół naukowców postanowił zbadać, dlaczego tak się dzieje. Dzięki serii kilku badań udało się im ustalić, z jakiego powodu tak szybko zapominamy.

Od kłótni o to kto zarezerwował stolik w złej restauracja po różne wspomnienia z imprez, retrospekcja dawnych wydarzeń może okazać się być źle zapamiętana. Teraz na podstawie nowych badań okazuje się, że nawet najnowsze wspomnienia mogą okazać się błędne. 

Zobacz wideo "Usłyszałyśmy: wy dwie zostajecie w kanale i czekacie na następną grupę. Za szóstym włazem będzie wyjście"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oczekiwania mogą przyćmić naszą rzeczywistość. Wystarczą sekundy, by wspomnienia się zmieniły

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem naszej możliwości do zapamiętywania kształtów, mówią, że ludzie mogą popełniać błędy już po upływie kilku sekund. Ten fenomen został przez nich nazwany iluzjami pamięci krótkotrwałej. Jak donosi "The Guardian" doktor Marte Otten, pierwsza autorka badań z Uniwersytetu Amsterdamskiego, mówi:

Nawet w najkrótszym okresie czasu nasza pamięć może nie być w pełni niezawodna

Opowiada, że dzieje się to szczególnie kiedy mamy silne oczekiwania co do wyglądu świata. Nasza pamięć może wtedy zanikać, aby pomóc nam spełnić nasze oczekiwania. 

Badania dotyczące pamięci wzrokowej. Co udało się ustalić naukowcom? 

W celu dalszego zbadania tego problemu naukowcy wykonali serię czterech eksperymentów. Na początku uczestnicy zostali prześwietleni, aby upewnić się, że będą w stanie wykonać podstawowe zadania z zakresu pamięci wzrokowej. Następnie zaprezentowano im krąg złożony z sześciu lub ośmiu liter, z których jedna lub dwie były lustrzanymi odbiciami. Kilka sekund później pokazano im inny krąg liter, który mieli zignorować. Następnie poproszono ich o wybranie z szeregu opcji docelowego kształtu, który znajdował się w określonym miejscu w pierwszym okręgu oraz o ocenę ich pewności co do wyboru. Zespół twierdzi, że błędy były spowodowane znajomością alfabetu przez uczestników, a tym samym ich oczekiwaniami, a nie tylko podobieństwami w wyglądzie kształtów. Liczba błędów rosła wraz z wydłużeniem okresu opóźnienia lub poziomem rozproszenia w eksperymencie - ale tylko wtedy, gdy kształt docelowy był lustrzanym odbiciem litery. Odkrycia zostały potwierdzone wynikami z trzech podobnych eksperymentów z udziałem łącznie 348 uczestników.

Więcej o: