Dzień Chłopaka 2023, a Dzień Mężczyzny 2023. Panowie świętują niebawem, chłopcy muszą poczekać

Kiedy jest Dzień Chłopaka, a kiedy Dzień Mężczyzn? Wbrew mylnemu przekonaniu nie jest to, to samo święto. W jakich datach obchodzone są te święta w Polsce i za granicą? Wyjaśniamy, historię Dnia Mężczyzny oraz podpowiadamy, jaki prezent wywoła uśmiech na twarzach panów.

Czy Dzień Chłopaka jest tym samym co Dzień Mężczyzny? Nie! Są to dwa zupełnie różne święta. W Dzień Chłopaka życzenia składamy chłopcom oraz nastolatkom natomiast w Dzień Mężczyzny nasza uwaga skupia się na dojrzałych panach, ojcach, mężach i partnerach. 

Zobacz wideo Prezenty na Dzień Kobiet, które możesz przygotować sam. Dla przyjemności i smaku!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest Dzień Chłopaka. Na to święto trzeba jeszcze poczekać 

Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września (w Polsce), a Dzień Mężczyzny 10 marca. Istnieje też inna proponowana data dla Dnia Mężczyzn, a jest nią 4 kwietnia. W okresie PRL-u tego dnia święto to było obchodzone w szkołach podobnie jak Dzień Kobiet. Takie kraje jak Holandia, Jamajka, Kanada, Mołdawia, Indie, Irlandia, Singapur i Stany Zjednoczone obchodzą ten dzień 19 listopada. Z kolei Dzień Chłopaka w Wielkiej Brytanii wypada 5 kwietnia, 7 lutego na Malcie, a 5 maja w Japonii.

Dzień Mężczyzny 2023. Skąd się wzięło święto?

Historia Dnia Mężczyzny jest niejednoznaczna. Nie wiemy, która z kilku istniejących teorii jest najbliższa prawdzie. Wiadomo, że 10 marca Kościół katolicki oraz prawosławny wspomina 40 Męczenników z Sebasty, jedna z hipotez mówi, że właśnie stąd wzięło się celebrowanie tego dnia. Data Międzynarodowego Dnia Mężczyzn obchodzonego 19 listopada też jest nieprzypadkowa i ma związek z piłką nożną. 19 listopada 1999 roku piłkarze z reprezentacji Tobago i Trynidadu brali udział w eliminacjach do Mundialu, co było dużym wydarzeniem dla skonfliktowanego kraju. To święto zostało uchwalone dzięki Jerome'owi wykładowcy, historii z Teelcusinghowiz University of the West Indies oraz dzięki wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Prezent na Dzień Mężczyzny. Co kupić panom, aby ich uszczęśliwić?

Zawsze podczas takich świąt pojawia się pytanie, co kupić na prezent, żeby mieć pewność, że upominek będzie trafiony. Są na to pewne sposoby, można kupić coś, co wiemy na pewno, że zostanie wykorzystane jak np. skarpetki ze śmiesznymi wzorami czy kubek. Sprawdzą się także perfumy oraz książki. Możemy pójść dalej i kupić mężczyźnie bluzę czy nową koszulę. Jeśli chcemy sprawić bardziej sentymentalny prezent, można kupić ramkę, do której włożymy zdjęcia upamiętniające miły moment.

Więcej o: