Jajka na Wielkanoc to nie wszystko! Tych produktów nie powinno zabraknąć w święconce

Jak przygotować koszyczki wielkanocne? To najwyższy czas, aby dokładnie to przemyśleć! Święta zbliżają się wielkimi krokami. Pora zrobić listę zakupów i biec do sklepu po produkty, które włożysz później do koszyczka. Jedzenie, które się w nim znajdzie ma swoją symbolikę. Jaką? Wyjaśniamy!

Jedzenie, które wchodzi w skład święconki, ma swoją symbolikę. Żadnego z siedmiu produktów nie może w niej zabraknąć. Dowiedz się, co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku.

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Produkty w koszyczku wielkanocnym mają swoją symbolikę. To bardzo ważny element tradycji

W koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się siedem produktów. Oczywiście każdy z nich ma swoją symbolikę. Najważniejsze są jednak trzy. Pierwszym produktem, który jest niesamowicie istotny i koniecznie musi zostać umieszczony w święconce, jest chleb. Symbolizuje on ciało Chrystusa. Ma również przypominać o tym, że jest pokarmem niezbędnym do życia. Co więcej, ma też przynosić dobrobyt i pomyślność. Kolejnym ważniejszym elementem koszyczka jest baranek. Symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. To właśnie on w metaforyczny sposób uosabia zwycięstwo życia nad śmiercią. Co ciekawe, w dawnych tradycjach uważano, że baranek w święconce pozwala zdobyć przychylność natury oraz chroni od klęsk żywiołowych. W koszyczku nie może zabraknąć także jajka, które dopełni wszystkie trzy symbole. Ma być ono metaforą, odradzającego się życia. Jajko to także symbol płodności. Co jeszcze powinno znaleźć się w koszyczku? Tych produktów również nie powinno zabraknąć.

Co włożyć do koszyczka? Każdy produkt coś symbolizuje

Oprócz baranka, chleba i jajka powinno się wkładać do święconki również cztery inne produkty. One także mają swoją symbolikę, która jest bardzo istotna. Oto lista wszystkich siedmiu rzeczy, które powinny znaleźć się w święconce:

  • Baranek - symbol zmartwychwstałego Chrystusa.
  • Chleb - Ciało Chrystusa.
  • Kiełbasa i wędliny - symbolizują dostatek, zdrowie i płodność.
  • Jajka - znak odradzającego się życia, zmartwychwstania, oznaka płodności.
  • Sól - symbol oczyszczenia.
  • Ciasto - metafory umiejętności i doskonałości.
  • Chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, witalność i krzepę.

Pamiętaj, że ilość jedzenia, którą włożysz do koszyczka, nie musi być wielka. Co więcej, możesz tam również umieścić inne produkty, na przykład warzywa

Więcej o: