Zbliża się najważniejsze wydarzenie w Kościele Katolickim. To warto wiedzieć o Triduum Paschalnym

Czy Wielka Sobota i Wielki Czwartek wchodzą w triduum paschalne? Czym jest paschał i z jakimi obrzędami wiąże się Wielki Post? Jeśli zastanawiają cię te zagadnienia, chętnie odpowiemy. Każda osoba wierząca powinna o tym wiedzieć jeszcze przed Wielkanocą.

Choć w Polsce spora część osób wyznaje religię katolicką, to jednak nie każdy zna niektóre pojęcia. Warto jednak dowiedzieć się więcej o okresie wielkanocnym, aby bardziej świadomie podejść do świąt

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są nabożeństwa w Wielkim Poście? Co to jest paschał?

O trwaniu Wielkiego Postu wie sporo osób. Nie każdy jednak jest świadomy, jakie nabożeństwa odbywają się w tym szczególnym czasie. Najbardziej znana jest droga krzyżowa. To jednak niejedyne nabożeństwo, w jakim można uczestniczyć. Co jeszcze odbywa się w Kościele w tym okresie?

  • Droga krzyżowa - nabożeństwo polega na tym, aby przejść przez wszystkie etapy, które przeszedł Jezus podczas swojej drogi na Krzyż. Kościół zaleca uczestnictwo w mszy podczas Triduum Paschalnego oraz w każdy piątek.
  • Gorzkie żale - podczas tego nabożeństwa rozważa się cierpienia Jezusa. Wierni koncentrują się podczas obrzędów na męce i śmierci Chrystusa.
  • Adoracja Chrystusa ukrzyżowanego - nabożeństwo odbywa się w Wielki Piątek.

Dodatkowo w trakcie okresu Wielkanocy w Kościołach pali się tak zwany paschał. To świeca, której używa się podczas liturgii. Ma znaczenie symboliczne i oznacza Chrystusa Zmartwychwstałego.

Wielkanoc Dni wolne na Wielkanoc 2023. W tym roku odpoczynek będzie krótki

Co to jest Triduum Paschalne? Katolicy muszą o tym wiedzieć

Jednym z ważniejszych pojęć w okresie Wielkanocy jest Triduum Paschalne. To nic innego, jak po prostu trzy dni zakończone Nocą Paschalną. Rozpoczynają się one w Wielki Czwartek podczas wieczornej mszy. Natomiast kończą się podczas Wielkiej Soboty. To najważniejszy okres w Kościele Katolickim i każdy wierny powinien w tym okresie uczestniczyć w przygotowanych nabożeństwach. Msze podczas triduum są bogate w symbole i nawiązania do męki Jezusa. To okres, w którym wierni mają rozmyślać o cierpieniu Chrystusa oraz jego poświęceniu. Triduum ma upamiętniać trzy główne etapy: 

  1. etap pierwszy - ostatnia wieczerza, oraz zapowiedź ofiary,
  2. etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu,
  3. etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.

Zakupy z kalkulatorem. Prawie 70 proc. Polaków wyda mniej na święta Zakupy z kalkulatorem. Prawie 70 proc. Polaków wyda mniej na święta

Więcej o: