Zasłonięty krzyż to kluczowy symbol Wielkiego Postu. O jego prawdziwym znaczeniu wie niewielu

Zapewne nie raz zastanawialiśmy się, dlaczego w czasie Wielkiego Postu krzyże w kościołach są pozasłaniane fioletowym materiałem. Mało kto wie jednak, skąd tak naprawdę wziął się ten zwyczaj. Zasłony bowiem miały za zadanie symbolizować coś ważnego.

Wielki Post w 2023 roku trwa od 22 lutego do 6 kwietnia. Jest to 40-dniowy okres poprzedzający święta Wielkiej Nocy, symbolizujący czas pokuty, spowiedzi i modlitwy. W piątą niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach katolickich zasłaniane są krucyfiksy, czyli symbole krzyża z przybitym do nich Jezusem Chrystusem. To bardzo dawna tradycja, ale nie każdy wie, co tak naprawdę oznacza.

Zobacz wideo Co było bardziej skandaliczne: genitalia na krzyżu czy figura Jezusa pod workiem z wodą?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielki Post: Dlaczego krzyż w kościele jest zasłonięty? To tradycja od średniowiecza

Prawdopodobnie nikt nie wie tak naprawdę, kiedy pojawiła się ta świąteczna tradycja oraz dlaczego zaczęto ją praktykować. Pierwsze zapiski pochodzą dopiero z XI wieku, kiedy zasłaniane w świątyniach były nie tylko krzyże, ale i całe ołtarze. Fioletowe zasłony najpewniej symbolizowały pokutę, dlatego wierzący nie mógł spojrzeć bezpośrednio na Boga i świętych. W XIII wieku natomiast pojawił się zwyczaj zasłaniania samych krucyfiksów na czas Męki Pańskiej - w średniowieczu krzyże były bardzo bogato zdobione, a nierzadko wysadzane drogimi kamieniami. Chrystus z kolei ukazywany był o wiele radośniej niż w dzisiejszych kościołach. Przedstawiano go jako zmartwychwstałego, niezwyciężonego, który pokonał śmierć. Dlatego w okresie Wielkiego Postu zasłaniano jego wizerunek, by móc lepiej rozważać jego Mękę i Drogę Krzyżową.

co pyli w kwietniu Kalendarz pylenia 2023. Każdy alergik powinien z niego korzystać

Wielkanocne tradycje w kościele. To ważny symbol 

Obecnie w kościołach zasłaniane są nie tylko krucyfiksy, ale i obrazy przedstawiające świętych. Krzyże zasłania się do końca obchodów Męki Pańskiej, czyli do Wielkiego Piątku, natomiast wizerunki są zakryte do początku Wigilii Paschalnej, czyli Wielkiej Soboty. Co więcej, Kościół Katolicki zachęca również swoich wiernych do zakrywania we własnych domach krzyży i obrazów świętych. Jest ku temu parę powodów. Przede wszystkim fioletowe zasłony przypominają nam, że Wielki Post i Wielkanoc to szczególny czas dla chrześcijan. Wchodząc do świątyni, od razu widzimy, że coś jest inaczej niż zawsze. Kotary mają nadać wszystkiemu nastrój oczekiwania na ponowne przyjście Pana Jezusa. Możemy też o wiele bardziej skoncentrować się na przesłaniu duchownego i wyciszyć przed nadchodzącymi świętami.

Prima aprilis Kiedy jest prima aprilis 2023 i skąd pochodzi? Historia nietypowego dnia

Więcej o: