Stalowe umocnienia, grube warstwy szkła i konstrukcje mogące wytrzymać trzęsienie ziemi to za mało, aby poczuć się w pełni bezpiecznie stojąc na najwyższych na świecie platformach widokowych. Wizyta w tych 10 miejscach może zakończyć się nagłą ucieczką jeszcze zanim zdążycie otworzyć oczy.
Aiguille du Midi (masyw Mont Blanc), Alpy Francuskie
W ubiegłym roku na położonym zaledwie kilka kilometrów od Montc Blan szczycie Aguille du Midi (3842 m n.p.m.) utworzono punkt widokowy, który pozwala turystom spojrzeć w przepaść znajdującą się tuż pod ich stopami.
Konstrukcja nazwana ''Krokiem w pustkę'' (''Step into the void'') umieszczona jest na samym szczycie góry. Pod szklaną podłogą pomieszczenia rozciąga się przepaść o głębokości ponad 1 kilometra, z widokiem na najwyższe szczyty Europy.
Aby zobaczyć tę niezwykłą panoramę, nie trzeba jednak wspinać się na szczyt. Aiguille du Midi połączone jest kolejką linową z francuskim kurortem Chamonix.
W pogodne dni z platformy widokowej w Willis Tower można zobaczyć sąsiadujące z Illinois 3 inne stany - Michigan, Indiana i Wisconsin.
Wieżowiec o wysokości 442 metrów przez 25 lat był najwyższym budynkiem na świecie. Teraz Willis Tower to drugi najwyższy drapacz chmur w Stanach Zjednoczonych (pierwsze miejsce zajmuje wybudowany w miejscu wież WTC 1 World Trade Center o wys. 541 metrów), uważany za jedną z głównych atrakcji Chicago.
Ukończony w 1973 roku wieżowiec mierzący 442 metry przez 25 lat był najwyższym budynkiem na świecie. Teraz Willis Tower to drugi najwyższy drapacz chmur w Stanach Zjednoczonych (pierwsze miejsce zajmuje wybudowany w miejscu wieżowców WTC 1 World Trade Center o wys. 541 metrów), który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chicago.
Zainstalowaną na 103. piętrze (412 m) Willis Tower szklaną platformę widokową Skydeck co roku odwiedza ponad milion turystów. Do 2009 roku budynek nosił nazwę korporacji Sears, jednak później prawa do niej wykupiła brytyjska spółka Willis Group Holdings.
Zainstalowaną na 103. piętrze (412 m) Willis Tower szklaną platformę widokową Skydeck co roku odwiedza ponad milion turystów.
Przeszklona platforma w kształcie podkowy znajduje się na wysokości 1450 metrów nad poziomem rzeki Kolorado.
Przepaść pod szklaną podłogą platformy osiąga od 150 do 240 metrów. Specjalnie umocniona konstrukcja ma być odporna nawet na bardzo silne trzęsienia ziemi.
Marina Bay Sands w Singapurze to druga najdroższa na świecie budowla - koszt budowy wraz z ceną ziemi szacuje się na 5,5 miliarda dolarów (pierwsze miejsce zajmuje Abraj Al Bait w Arabii Saudyjskiej). Kompleks obejmuje trzy wieżowce z hotelami, powierzchnie konferencyjne i wystawowe, centrum handlowe, ogromne kasyno, muzeum, dwa teatry i sześć ekskluzywnych restauracji.
Trzy wieże hotelu zwieńczone są ogromną platformą w formie tarasu o długości 340 metrów, który zajmuje powierzchnię ponad 1 ha. Znajduje się tam park oraz najwyżej na świecie położony basen (200 m nad ziemią) z przezroczystą, 150-metrową ścianą. Jednocześnie z basenu może korzystać nawet 3 900 osób.
Platformę AlpspiX zainstalowano na zboczu szczytu Alpspitze, górującego nad miejscowością Garmisch-Partenkirchen. Tarasy mają długość 24 metrów, z czego 11 m zainstalowane jest w skałach. Podziwiać z nich można panoramę Alp Bawarskich z najwyższym szczytem Niemiec - Zugspitze (2962 m n.p.m.).
Podłoga konstrukcji wyłożona jest kratą, dzięki czemu na platformach nie osadza się śnieg. Pod platformą rozciąga się niemal kilometrowa przepaść.
Kraciasta podłoga konstrukcji sprawia, że na platformach nie osadza się śnieg. Każdy taras zakończony jest szklaną ścianką. Pod platformą rozciąga się niemal kilometrowa przepaść.
Otwarty w 2010 roku Burdż Chalifa (''wieża Chalify'') w Dubaju jest najwyższym na świecie drapaczem chmur. Nazwa wieżowca pochodzi od imienia obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalify ibn Zajida Al Nahajjana. Według początkowych planów wieżowiec miał mieć niewiele ponad pół kilometra, jednak w trakcie budowy ambicje inwestorów znacznie wzrosły i ostateczna wysokość ukończonego w 2009 budynku wynosi 829 metrów. W Burdż Chalifa znajduje się m.in najwyżej na świecie położony meczet (na 158. piętrze), oraz klub nocny (na 144.). Budynek ma 163 piętra użytkowe.
Otwarty w 2010 roku Burdż Chalifa (''wieża Chalifa'') w Dubaju jest najwyższym na świecie budynkiem. Nazwa wieżowca pochodzi od imienia prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, który funkcję tę pełni od 2004 roku. Wieżowiec posiada 163 piętra użytkowe, a jego całkowita wysokość wynosi 829 metrów. W Burdż Chalifa znajduje się najwyżej na świecie położony meczet (na 158. piętrze) , basen (na 76.) oraz klub nocny (na 144.).
Na 148 piętrze (555 m) wieżowca utworzono najwyższą na świecie platformę widokową o nazwie Sky. Turyści mogą również oglądać Dubaj z platformy położonej nieco niżej, na 124 piętrze (452 m).
Szklana ścieżka zainstalowana w zboczu jednego ze szczytów gór Tianmen w Chinach gwarantuje turystom zapierające dech widoki i niezapomniane wrażenia.
Konstrukcja znajduje się w Parku Narodowym Tianmen, w prefekturze Zhangjiajie, na wysokości 1430 metrów. Ścieżka ma 60 metrów długości.
Petronas Towers (452 m) należy do najwyższych budynków na świecie i jest najwyższą budowlą wzniesioną w XX wieku (ukończony w 1998 r.). Jedną wieżę w całości zajmują biura malezyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Petronas. W drugiej mieszczą się biura wielu innych spółek, m.in. Microsoft i Boeing.
Na wysokości 170 metrów (41. i 42. piętro) bliźniacze biurowce połączone są przeszklonym mostem Skybridge o długości 58 m, dostępnym dla zwiedzających.
Na wysokości 170 metrów (41. i 42. piętro) wieżowce łączy przeszklony most Skybridge o długości 58 m, dostępny dla zwiedzających. Most nie jest stabilnie przymocowany do wież, ponieważ podczas silnych wiatrów budynki lekko odchylają ją. Dlatego Skybridge zaprojektowano tak, aby wysuwał się i wsuwał do mocowań. Na wysokości 170 metrów (41. i 42. piętro) bliźniacze biurowce łączy przeszklony most Skybridge o długości 58 m, dostępny dla zwiedzających.
Wystająca ze zbocza góry skała znajduje się 700 metrów nad poziomem jeziora, w okręgu Hordaland. Latem miejsce to odwiedzają tysiące turystów i choć ze względu na ochronę krajobrazu klif nie ma żadnych zabezpieczeń, nie odnotowano tam śmiertelnych wypadków. Trolltunga znajduje się w zachodniej części Norwegii, 17 kilometrów od miejscowości Odda.
Wystająca ze zbocza góry skała znajduje się 700 metrów nad poziomem jeziora, w okręgu Hordaland. Latem miejsce to odwiedzają tysiące turystów i choć klif nie ma żadnych zabezpieczeń, nie doszło tam jeszcze do śmiertelnych wypadków.
Wieża telewizyjna Oriental Pearl Tower w Szanghaju ma 468 metrów i pod względem wysokości zajmuje 5 miejsce na świecie.
Wieża telewizyjna Oriental Pearl Tower ma 468 metrów długości.
Budynek posiada piętnaście punktów obserwacyjnych. Najwyższy z nich - Space Module ze szklaną podłogą położony jest na wysokości 350 metrów.
W Oriental Pearl Tower znajduje się m.in. restauracja oraz muzeum historii Szanghaju. Co roku obiekt odwiedzają ponad trzy miliony turystów.