Polityka światowa pełna jest poważnych, starych ludzi. Ale wszyscy oni byli kiedyś młodzi. Jak wyglądali? Niektórych nie rozpoznacie bez przeczytania podpisu!
To 18-letni Barack Obama. Właśnie skończył liceum Punahou School na Hawajach. Pani, która przy nim stoi, to Ann Dunham - jego mama.
Amerykański uśmiech, amerykańska fryzura, amerykański chłopiec - to 18-letni Donald Trump. Choć wygląda na grzecznego chłopca, wcale taki nie był. Usunięto go ze szkoły, kiedy miał 13 lat - naukę dokończył w New York Military Academy, której mundur ma na sobie na tym zdjęciu. Mundur nigdy mu się nie przydał - kilkukrotnie uniknął poboru na wojnę w Wietnamie.
Putin w szkole podstawowej był rozrabiaką, a nauczyciele nie mieli o nim najlepszego zdania. Uczył się średnio, wróżono mu albo marną przyszłość, albo w najlepszym przypadku pracę w bezpiece. Tymczasem młody Władimir po szkole poszedł na studia i skończył prawo na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie. Zdjęcie z prawej strony zrobiono już w latach 80., kiedy pracował dla KGB.
Jednak nie wszyscy przywódcy światowi to mężczyźni. Jest też kilka kobiet, które wywarły wpływ na historię współczesną. Do nich bez wątpienia należy królowa Elżbieta II.
Jest kwiecień 1945 roku, księżniczka Elżbieta stoi przy ambulansie brytyjskiej kobiecej służby wojskowej Auxiliary Territorial Service. Miała wtedy 19 lat. W wojsku, po odbyciu szkoleń, została kierowcą i mechanikiem. Elżbieta sama chciała służyć w wojsku, do czego musiała przekonać swojego ojca, króla Jerzego VI. Tak o pracy księżniczki pisano w 1947 roku w ''Collier's Magazine'':
Choć całe dnie spędzała na wojskowej służbie, nie mieszkała razem z przyjaciółkami - każdej nocy wracała do Zamku Windsor.
Poznajecie? To Angela Merkel. Jest rok 1973, młoda Angela jest na studiach i ma 19 lat. Przygotowuje posiłek dla swoich przyjaciół na campingu w Himmelpfort.
Tego pana na pewno wszyscy kojarzycie. To Karol Wojtyła podczas jednej z wypraw na spływ kajakowy. To były lata 50., ale zdjęcie nie ma konkretnej daty. Ksiądz Karol Wojtyła miał wtedy około 30-35 lat.
Ten przystojniak to Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili - czyli Józef Stalin. Na zdjęciu ma 24 lata i właśnie dał się poznać władzy jako opozycjonista organizujący zebrania robotników, za co został aresztowany w 1902 roku. Był już wtedy po lekturze pism Lenina i dopiero co wyrzucono go z seminarium, gdzie szkolił się na duchownego (osiągał dobre i bardzo dobre wyniki, ale jezuitom nie podobały się jego marksistowskie skłonności).
William Clinton, na którego wszyscy mówili i wciąż mówią Bill, miał na tym zdjęciu zaledwie 18 lat. Fotografię zrobiono kilka tygodni przed ukończeniem przez przyszłego prezydenta szkoły średniej w Hot Springs w stanie Arkansas. Wtedy jeszcze młody Bill rozważał na poważnie karierę muzyka - w szkole świetnie grał na saksofonie, śpiewał też w chórze. Ale pod koniec liceum postanowił, że zostanie politykiem. Jak sam wspomina w swojej autobiografii, podjął taką decyzję po spotkaniu z prezydentem Kennedym i po wysłuchaniu słynnej przemowy Martina Luthera Kinga.
Hillary niedawno prawie została prezydent USA. Na tym zdjęciu ma 36 lat i kolejny raz jest pierwszą damą Arkansas - żoną gubernatora Billa Clintona.
A to młody, prawie 30-letni, Nelson Mandela. Choć uczęszczał do szkół o zachodnim stylu nauczania, interesował się bardzo rodzimymi kulturami afrykańskimi. Fotografię zrobiono w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy Mandela zaangażował się w politykę.
Kim Dzong Il był ojcem obecnie panującego w Korei Północnej Kim Dzong Una. Rządził Koreą niepodzielnie od 1994 roku, ale na zdjęciu ma 6 lub 7 lat. Zachowało się niewiele zdjęć z jego młodości, ale mimo to jego narodziny są jednym z głównych wydarzeń, do których zbudowaną całą mitologię. Kiedy Kim Dzong Il przyszedł na świat, ''zakwitły kwiaty, a ptaki przemówiły ludzkim głosem'', choć był to środek zimy. Na zdjęciu wygląda na sympatycznego berbecia, na kogo wyrósł - wszyscy wiemy.
Jest rok 1887. Mahatma Gandhi studiuje prawo w Wielkiej Brytanii. Daleko od domu starał się być wierny tradycjom, które wpoiła mu matka - również wegetarianizmowi. Stołował się w londyńskich restauracjach, które nie serwowały mięsa, był też w zarządzie Stowarzyszenia Wegetarian.
Tak w 1936 roku wyglądał 18-letni Nicolae Ceausescu - rumuński dyktator. Nicolae już wtedy był zagorzałym komunistą, aktywnym działaczem Rumuńskiej Partii Komunistycznej. Za działalność antyfaszystowską został aresztowany i uwięziony na dwa lata. Powyższa fotografia powstała podczas zatrzymania przyszłego prezydenta kraju.
Fidel Castro bez brody wyglądał zupełnie inaczej, niż go pamiętamy. Na zdjęciu po lewej stronie ma zaledwie 27 lat. Właśnie został aresztowany za zorganizowanie i przeprowadzenie ataku na koszary Moncada. 7 lat później był już premierem.
A to już Saddam Husajn. Na fotografii po lewej stronie ma najprawdopodobniej około 20-25 lat. Zdjęcie po prawej zrobiono w 1988 roku, tym samym, w którym kuzyn Saddama dokonał ludobójstwa na Kurdach.
Ten przystojniak to urodzony w 1935 roku 25 syn króla Abdulaziza Ibn Sauda. Na zdjęciu miał około 15-20 lat, dziś włada Arabią Sudyjską i mówią na niego w skrócie ''Król Salman''. Królem został na starość, bo zaledwie dwa lata temu.
Chłopiec na kolanach kobiety to Shinzo Abe - przyszły premier Japonii. Na zdjęciu ma zaledwie 2 lata. Obok Yoko, jego mamy, siedzi Shintaro Abe, jego tata. Drugi chłopczyk to starszy brat przyszłego premiera, Hironobu.
To Dilma Rousseff - strącona z urzędu prezydent Brazylii. W młodości działała przeciwko dyktaturze wojskowej i prezydentowi, za co trafiła do więzienia. Była bita i torturowana. Na zdjęciu po lewej stronie ma 23 lata i siedzi na swoim własnym procesie, na którym zapadł wyrok 6 lat więzienia. W 2016 roku usunięto ją z urzędu po ujawnieniu bezprawnych działań rządu, dzięki którym udało się jej domknąć budżet i ukryć deficyt.
Hugo Chavez niewiele się zmienił, troszeczkę się tylko postarzał i odrobinę przytył. Na zdjęciu ma prawdopodobnie 18 lub 19 lat. Uczył się w Akademii Wojskowej od 17 roku życia. Na wakacje jeździł do babci, której nie podobało się, że wnuk wiąże swoją przyszłość z armią.
O Hassanie Rouhanim w Polsce mówi się mało, a tymczasem to prezydent jednego z najważniejszych krajów Bliskiego Wschodu - Iranu. Na zdjęciu ma około 20-25 lat i służy w wojsku w mieście Niszapur na wschodzie Iranu.