Zdjęcia Europejskiej Agencji Kosmicznej mają w sobie coś magicznego. Na pierwszy rzut oka trudno poznać, co tak naprawdę przedstawiają. Czy to tajna baza USA? Nie. Te tajemnicze kręgi to oaza Al Jawf w południowo-wschodniej Libii na fotografii japońskiego satelity ALOS. Dziwne kształty to nawadniane okrężnie pola uprawne na Saharze. Woda do zraszaczy jest pompowana ze studni sięgających głęboko pod powierzchnię pustyni.
To nie grafika komputerowa, tylko zdjęcie pustyni Namib z satelity Kompsat-2. Namib to najstarsza pustynia świata. Rozciąga się na 2000 kilometrów wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Jej wydmy osiągają wysokość 300 metrów. Niebiesko-biały pas to suche koryto rzeki Tsauchab. Małe, czarne kropki to roślinność, która rośnie w jej pobliżu.
Delta Mississippi widziana okiem satelity Landsat. Największa rzeka Stanów Zjednoczonych wpada w tym miejscu do Zatoki Meksykańskiej. Rzeka wdziera się w morze, nanosząc mnóstwo mułu i materii organicznej, przez co tworzy wzór podobny do ludzkiego neuronu.
Jeziora Clearwater w prowincji Quebec w Kanadzie. Zagłębienia powstały w wyniku uderzenia dwóch meteorytów. Zdarzenie miało miejsce ok. 290 milionów lat temu.
Choć wygląda to jak zrzut ekranu z gry SimCity, to zdjęcie satelity Pleiades wykonane nad Dubajem. W samym środku znajduje się sztuczne jezioro tuż obok wieżowca Burj Khalifa, najwyższej budowli świata.
Zdjęcie satelity Kompsat-2 przedstawia region Mangistau w Kazachstanie. Zagadkowo wyglądające białe linie to pola naftowe wraz z prowadzącymi do nich drogami dojazdowymi.
Przebieg rzeki Juruá położonej w brazylijskiej części Amazonii. Wyraźnie widać starorzecza oddzielone od koryta. Zdjęcie satelity Envisat.
To nie lodowe wzory na szybie, a pokryta śniegiem środkowa Syberia. Zdjęcie z satelity Envisat.
Złote łuki, które widzimy na zdjęciu to położona w północnym Iranie słona pustynia Dasht-e Kavir, widziana z satelity Ikonos-2. Ze względu na intensywne parowanie, glina i piaski obecne na pustyni mają bardzo wysokie stężenie soli na powierzchni.
Satelita Landsat uchwycił rolniczy krajobraz Kansas. W zależności od systemu nawadniania, pola są prostokątne lub okrągłe. Zdjęcie nie oddaje naturalnych kolorów pól.
Sahara na terenie Algierii widziana z satelity Ikonos-2.
Położone między Libią i Czadem góry Tibesti. Zdjęcie satelity Envisat.
Delta rzeki Okavango w północnej Botswanie. Kompilacja trzech zdjęć z satelity Envisat.
Rafa koralowa Belize, Morze Karaibskie. Na zdjęciu widoczna jest też słynna Blue Hole, morska studnia o głębokości ponad 140 metrów. Zdjęcie z satelity ALOS.
Ten kosmiczny krajobraz to słona pustynia Dasht-e Lut w Iranie, znana też jako najgorętsze miejsce na Ziemi. Temperatury sięgają tutaj ponad 70 stopni Celsjusza. Zdjęcie zrobione przez satelitę Envisat.
Pola uprawne w Rosji, 400 kilometrów na południe od Moskwy. Obecność czarnoziemu skutkuje ogromną produkcją rolną. Zdjęcie japońskiego satelity ALOS.
Amazonka w samym sercu Brazylii. Zdjęcie zrobił koreański satelita Kompsat-2.
Chmury nad Danią i Norwegią. Zimowe zdjęcie Skandynawii zrobione przez satelitę Envisat.
Jezioro Raystown w Pensylwanii. Popularne miejsce wypoczynku wielu Amerykanów. Krążą legendy, że zamieszkuje je potwór podobny do tego z Loch Ness. Zdjęcie z satelity Envisat.
Południowa Rumunia okiem satelity Kompsat-2. Na zdjęciu widać przejście pomiędzy Karpatami (północ) i regionami nizinnymi (południe).
Słynna wyspa Elba, położona przy północno-zachodnim wybrzeżu Włoch. Zdjęcie satelity Envisat.
Australijska samotna skała Uluru - znana też jako Ayers Rock - w obiektywnie satelity Kompsat-2.
Zdjęcie zrobione przez satelitę Envisat przedstawia półwysep Westfjords w północno-zachodniej Islandii.
Lodowiec Kangerdlugssuaq na Grenlandii.