Wiedzieliście, że kiedy Wieża Eiffla powstała była czerwona? Właśnie z taką czerwoną wieżą pocztówki wysyłali sobie ludzie pod koniec XIX wieku, czyli prawie 120 lat temu. Właśnie wtedy opracowano techniki, które umożliwiały robienie pierwszych kolorowych zdjęć, które jednak nieco się różniły od tego, co dziś znamy pod tym pojęciem.
Na zdjęciu: Podnóże Wieży Eiffla i widok na Trocadero
Jak to możliwe, że te pocztówki są kolorowe?
Wykonano je w technice fotochromów, które były popularne zanim pojawiły się pierwsze prawdziwie kolorowe zdjęcia. Tak naprawdę były to czarno-białe zdjęcia, ''kolorowane'' dodatkowym nadrukiem w wybranej palecie barw. Barwniki nanoszono na kamienie litograficzne, na których robiono kolejne odbitki, co w efekcie trochę przypominało obraz. Był to bardzo czaso- i pracochłonny proces.
Na zdjęciu: Promenada i Grand Salon w Trouville
Każdy kamień litograficzny pokrywano specjalną światłoczułą emulsją, po czym naświetlano go światłem słonecznym przez negatyw zdjęcia przez kilka godzin. W tym czasie emulsja zastygała odwzorowując obraz ze zdjęcia. Potem pokrywano następne kamienie barwnikami w różnych tonacjach - zrobienie jednego kolorowego fotochromu czasem wymagało użycia nawet 12 kamieni litograficznych.
Metodę tę wymyślił Szwajcar Hans Jakob Schmid w 1880 roku, jednakże już po I wojnie światowej stała się ona zbyt pracochłonna i mało opłacalna w porównaniu z pierwszymi prawdziwymi kolorowymi zdjęciami.
Na zdjęciu: Szpitalny zdrój leczniczy w Vichy
Dziś w stronę Łuku Triumfalnego w Paryżu łatwiej dojechać samochodem niż dorożką. Jego budowa zaczęła się w 1806 roku i skończyła 30 lat później. Zbudowano go, by uczcić pamięć poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na jego ścianach można znaleźć też nazwiska 7 polskich oficerów oraz nazwy polskich miast (Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Wrocław oraz Heilsberg, czyli Lidzbark Warmiński). W tych miejscach bowiem napoleońska armia stoczyła zwycięskie bitwy.
Budowa Katedry Notre Dame de Paris zaczęła się w 1163 roku i trwała następnych 180 lat. Budynek stoi na wyspie de la Cité na Sekwanie.
To widok na urokliwe miasteczko Dinan na północy Francji. Jego korzenie sięgają jeszcze średniowiecza. Jedną z bardziej charakterystycznych atrakcji miejscowości, którą można podziwiać do dziś, jest ten wiadukt nad rzeką Rance.
To ulica Republiki w Lyonie. Warto zwrócić uwagę na duży dom handlowy widoczny po lewej stronie fotochormu. Nazywał się Aux Deux Passages i jak wynika z szyldów na budynku, oferował szeroki wybór konfekcji damskiej.
To Mont Saint-Michel, wyspa leżąca w Zatoce Wzgórza Świętego Michała w Normandii. Z kontynentem łączy ją grobla długości 1800 metrów. Zbudowano na niej benedyktyńskie sanktuarium Michała Archanioła.
A tu widzimy miasto Rouen. Na tej pocztówce uwieczniono katedrę Notre Dame de Bon Secours i pomnik Joanny D'Arc.
Tym razem trafiliśmy do Bretanii. To otoczona murem miejscowość Saint Malo i jej wejście do portu. Wprawne oko zauważy, że kilku panów siedzi na łańcuchu - być może czekali na prom. Nieco dalej stoi też grupka pań chowających się przed słońcem w cieniu parasolek.
Miasteczko Thiers było bardzo popularne wśród turystów. Nie tylko znajduje się niedaleko pięknych Alp, ale też może się pochwalić urokliwą średniowieczną zabudową. Na dodatek jest też światową stolicą produkcji sztućców - swoją siedzibę ma tam około stu firm produkujących noże, widelce czy łyżki. Zainteresowani tym tematem sympatycy mogą udać się na miejscu do muzeum tego przemysłu.
Pałacyk Grand Trianon należy do zespołu pałacowego Wersalu. W letnie miesiące zamieszkiwała w nim królowa Maria Leszczyńska. Kiedy przyjeżdżał ją odwiedzić jej ojciec, były król Polski Stanisław Leszczyński, też rezydował właśnie tam.
Z pałacyku Grand Trianon korzystała również ukochana żona Napoleona, Józefina. Tak wygląda jej komnata.
A to Place du Capitol w Tuluzie, jeden z głównych placów miejskich, do dziś popularny wśród turystów. Ten fotochrom uchwycił widok na tamtejszy Grand Hotel w czasach, kiedy popularnym transportem były tramwaje konne.
To Le Tréport. Małe miasteczko portowe, które może się pochwalić nie tylko pięknymi plażami i kasynem. To właśnie tutaj rzeka Bresle uchodzi do słynnego kanału La Manche, który Anglicy nazywają Kanałem Angielskim.
A to urokliwa plaża w Trouville. Jak widać plażowicze spacerują po niej odziani od stóp do głów i z parasolkami.
Na plaży w Trouville rozstawiono charakterystyczne namioty. Aż gorąco robi się na widok tych długich sukni i pełnych garniturów.
Za basenem Latony w Wersalu dobrze widać panoramę tamtejszych ogrodów.
Ten fotochrom przedstawia Galerię Zwierciadlaną w Wersalu. Zbudowano ją na życzenie króla Słońce, czyli Ludwika XIV. Ciągnie się przez 74 metry, jest szeroka na 10, a ozdabia ją aż 357 luster.
Tak pod koniec XIX wieku prezentowała się Dunkierka. To najbardziej wysunięte na północ miasto we Francji.
A to kolejka linowa w Marsylii. Wygląda imponująco!
A oto czerwona Wieża Eiffla w pełnej okazałości!