Narzekacie na pogodę i brak śniegu? Tak wyglądała zima lata temu [STARE ZDJĘCIA]

Narzekacie na pogodę? Przypomnijcie sobie, jak było dawniej. Takich zim już raczej nie zobaczymy. A szkoda.
zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 40-W-161-25

Tę zimę niektórzy z was mogą pamiętać. Jest początek roku 1979. Kilka dni przed Nowym Rokiem zaczął padać intensywny śnieg. W pierwszych dniach stycznia napadało go tyle, że właściwie cała Polska została sparaliżowana. Później nazwano tę zimę Zima Stulecia, choć trwała zaledwie kilka dni.

Tak wyglądał styczniowy poranek 1979 roku na warszawskim Wierzbnie.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 40-W-161-9

Tak wyglądały prace na ulicach Warszawy w 1979 roku. Komunikacja miejska w miastach właściwie przestała funkcjonować, pociągi nie kursowały.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 40-W-161-8

Zima Stulecia 1979 roku sparaliżowała nie tylko miasta, ale też kolej. Do odśnieżania Polski zaangażowano obywateli, wojsko i czołgi.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 40-W-160-12

A jeszcze rok przed polską Zimą Stulecia z przełomu 1978-79 zrobiono takie piękne zdjęcie. To zima w Warszawie w 1977 roku.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-G-6679

A jeśli myślicie, że tegoroczna zima jest ciężka, to zapewne nie pamiętacie tej z 1937. I cieszcie się, bo wtedy to DOPIERO było zimno. A przynajmniej tak to wygląda na zdjęciach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kiedyś zimy chyba rzeczywiście były gorsze...

Na zdjęciu: mieszkańcy Krynicy pchają samochód osobowy na ośnieżonej drodze, 1937 rok.

Zima stulecia Zima stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe

A to jedno z najbardziej imponujących zimowych zdjęć, jakie znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest rok 1937 na pokładzie oblodzonego statku ''Batory''.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-G-4108-1

Nawet dzisiaj odpalenie niektórych samochodów po mroźnej nocy stanowi nie lada wyzwanie o poranku. Jak sobie radzono z tym w 1931 roku? Pracownicy lotniska w Warszawie rozgrzewają silnik samolotu Fokker F.VIIa przed startem w zimie. Na zdjęciu widać też kocioł z kominem na dwukołowym wózku a w tle parowóz.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-G-6707

Jeśli dla miast zima to wyzwanie, to co powiedzieć o kolei. Tak wyglądały odśnieżone tory na trasie Tarnopol - Łanowce w 1929 roku. Na ścianach śnieżnego tunelu stoją pracownicy kolei, a na torach gotowy do pracy parowów TKp 101.

Zima stulecia Zima stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe

A kiedy jedni pracują i odśnieżają, inni znajdują czas na chwilę rozrywki. Przeskoczmy w czasie do końca lat 60., do warszawskich Łazienek. Mężczyzna w kapeluszu zjeżdża razem z dzieckiem na sankach.

Zima stulecia Zima stulecia Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jest rok 1939. Na zdjęciu pokazano pług do zgarniania śniegu w czasie odśnieżania na ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Z prawej widoczny tramwaj (tak, wtedy po Krakowskim Przedmieściu kursowały tramwaje).

Zima stulecia Zima stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jest jednak taka grupa, która właściwie zawsze cieszy się z zimy. To oczywiście dzieci. Tu uwieczniono je na zdjęciu w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Zima stulecia Zima stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe

W środku wojny w 1941 roku udało się odśnieżyć krakowską ulicę Wielopole i chodnik dla przechodniów. Jednak przejście na drugą stronę ulicy poza wyznaczonymi miejscami było właściwie niemożliwe - zaspy i hałdy śniegu miały prawie metr wysokości.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-U-3030a

A to już Kraków i lodowisko w jednym z parków.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-E-6169

Skuty lodem Bałtyk i latarnia w Wisłoujściu, zima 1929-30 roku.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-U-2528

To fragment krakowskiego Placu Matejki zimą 1933 roku, widoczny od strony ulicy Basztowej. Na zdjęciu widać też pomnik Grunwaldzki oraz samochody osobowe na ulicy. W tle kościół św. Floriana.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-U-8007

A to najbardziej znana ulica Zakopanego - Krupówki prawie 100 lat temu. Na zdjęciu widać sanie jadące lewą stroną drogi i słupy energetyczne. W niczym Krupówki nie przypominają tych, które można zobaczyć w Zakopanem dzisiaj.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-G-6082a

Tak wyglądało oczyszczanie torów jednej zimy przed wojną.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 1-U-3315

A to już Zatoka Pucka zimą. W tle widać zabudowania miejscowości Kuźnica na Mierzei Helskiej. Zdjęcie wykonano pomiędzy 1918 a 1939 rokiem.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 2-15370

Mężczyźni pchający sanki zimą w lesie nad Sprewą zimą 1940 roku.

zima zima Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe | sygnatura 2-8495

A to już zima 1940 w Lublinie. Nie wygląda na bardzo ciężką.