Gafa Hillary Clinton. Jak należy witać cesarza Japonii? [ZDJĘCIA]

Znowu wpadka! Niedawno z ukłonem przegiął prezydent Obama, dzisiaj przesadziła Hillary Clinton. Zamiast podać rękę lub pokłonić się cesarzowej Michiko, wybrała własną, trzecią drogę - cmoknęła ją w policzek. Tylko Deser doradzi Wam jak ukłonić się przed cesarzem, żeby nikogo przy tym nie urazić.

90 stopni

Pocałunek amerykańskiej sekretarz stanu zapewne przeszedłby bez echa, gdyby nie pamiętny ukłon Baracka Obamy złożony przed japońskim cesarzem w 2009 roku. Przeciwnicy prezydenta w tym obrazku dopatrywali się symbolu jego słabości, a nawet upadku międzynarodowej pozycji USA.

180 stopni

Aby udowodnić amerykańskiemu narodowi, że Stany w ciągu ostatnich dwóch lat podniosły się z kryzysu, podczas spotkania z cesarską parą Hillary Clinton musiała zachować niewzruszoną postawę. Nie siląc się na dostosowanie do miejscowej kultury, cesarzowi Akihito po prostu podała dłoń...

Cmok

...a jego małżonkę, cesarzową Michiko, zaskoczyła pocałunkiem w policzek. I znów Ameryka jest górą!

Putin wzorem

Jak więc przywitanie z cesarzem i cesarzową Japonii powinno wyglądać? Jeśli zdecydujemy się na ukłon, należy pochylić wyprostowany tułów, swobodnie układając ręce wzdłuż tułowia (wykluczony jest więc jednoczesny ukłon i podanie ręki).

Etykieta japońska nie wymaga jednak ukłonu od cudzoziemców - jak poucza ''Kurier Dyplomatyczny''. Kto się nie pokłoni, nie popełnia jeszcze gafy. Ważne jest jednak, by wyciągnąć dłoń dopiero wtedy, gdy pierwszy zrobi to cesarz. Można ewentualnie najpierw pokłonić się, a następnie uścisnąć dłoń cesarza - wzorem może być Władimir Putin (patrz powyżej).

Barack Obama złamał wszystkie te zasady, zginając się w kabłąk i jednocześnie wyciągając rękę. W porównaniu z jego wyczynem, całus Clinton był tylko lekkim nadużyciem.

Cesarz się kłania

Cesarz Japonii kłania się jako pierwszy tylko w nadzwyczajnych okolicznościach. Takiej jak ta, gdy cesarska para pokłoniła się przed Jolantą Kwaśniewską, zaglądając do kratki odpływowej, w której schowały się dwa małe kotki.

Więcej o: