TOP 20 zaskakujących pytań z rozmów kwalifikacyjnych w 2011 r.

Stos dyplomów i lata spędzone za biurkiem to za mało, żeby zrobić wrażenie na wytrawnym rekruterze. Kandydat na pracownika musi być gotów stawić czoła ekstremalnym zadaniom. Od liczenia kwiatów, przez zmieszczenia słonia w lodówce aż po walkę z głodem na świecie.
Przed rozmową z pracodawcą dobrze jest określić swój stosunek do ogrodowych krasnali Przed rozmową z pracodawcą dobrze jest określić swój stosunek do ogrodowych krasnali Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Pytania egzystencjalne i światopoglądowe

Aby wybadać, jakimi wartościami kierują się w życiu kandydaci na pracowników, rekruterzy zadawali pytania takie jak:

- Czy życie cię fascynuje? - na to pytanie musieli sobie odpowiedzieć przyszli analitycy finansowi w Ernst & Young. Ciekawe, jaka była odpowiedź byłą najwyżej punktowana.
- Pokój, biurko czy samochód - co sprzątasz w pierwszej kolejności? - o to zapytano potencjalnych kierowników zmiany w Pinkberry.
- Pepsi czy Cola? - kto nie potrafił uzasadnić swojego wyboru, nie miał szans podczas rozmowy z rekruterem United Health Group.
- Co myślisz o ogrodowych krasnalach? - własnego zdania na ten temat wymagano w Trader Joe's.
Kandydacie, policz kwiaty, które trzymasz w ręku Kandydacie, policz kwiaty, które trzymasz w ręku Fot. Sxc.hu

Zagadki matematyczno-fizyczne

Inteligencję i umiejętność chłodnej kalkulacji w trudnych warunkach najlepiej sprawdzić, dając kandydatowi do rozwiązania małą łamigłówkę.

- Masz w ręku bukiet kwiatów. Wszystkie poza dwoma są różami, wszystkie poza dwoma są stokrotkami i wszystkie poza dwoma są tulipanami. Ile masz kwiatów? - zapytano kandydata na menedżera projektów w Epic Systems.
- Mając dwadzieścia tłukliwych żarówek (które pękają przy upadku z określonej wysokości) i budynek o stu piętrach, jak określiłbyś wysokość, na której kończy się wytrzymałość żarówek? - takie zadanie postawiono przed kandydatem na inżyniera w QUALCOMM.
- Jeśli Niemcy byliby najwyższymi ludźmi na świecie, jakbyś to udowodnił? - pytanie z pogranicza matematyki i politycznej poprawności zadał rekruter Hewlett-Packard.
Czy kotwica wyrzucona za burtę zwiększy poziom wody w jeziorze? Czy kotwica wyrzucona za burtę zwiększy poziom wody w jeziorze? Fot. Sxc.hu

Więcej zagadek

Zagadki nie muszą być trudne, liczy się przede wszystkim zaskoczenie:

- Czy wydychasz ciepłe powietrze? ? na to pytanie powinien znać odpowiedź każdy, kto marzy o pracy menedżera ds. klientów w Walker Marketing.
- Na jak wiele różnych sposobów mógłbyś dostarczyć wodę z jeziora leżącego u stóp góry na jej wierzchołek? - to zadanie dla stażysty w Disney Parks and Resorts.
- Jesteś w łodzi, która znajduje się w dużym zbiorniku z wodą. Masz na pokładzie kotwicę, którą wyrzucasz za burtę (łańcuch jest wystarczająco długi, by kotwica dotarła na dno zbiornika). Czy poziom wody w zbiorniku podniesie się czy opadnie? - zagadka dla kandydatów na inżyniera w Tesla Motors.
Jakim programem Microsoft Office jesteś? Jakim programem Microsoft Office jesteś? Fot. Sxc.hu

A gdybyś był...

Umiejętność abstrakcyjnego myślenia najlepiej sprawdzić, proponując kandydatowi eksperyment myślowy.

- Gdybyś był superbohaterem, jaką moc byś posiadał? - zapytano chętnego do pracy w Rain Rain and Hail Insurance.
- Gdybyś był programem z pakietu Microsoft Office, który byłby to program? - do takiej samooceny zmuszeni byli kandydaci na stanowisko specjalisty od internetowej reklamy w Summit Racing Equipment.
- Gdybyś mógł być najlepszym pracownikiem, którego nie lubiłby nikt w biurze lub piętnastym pracownikiem uwielbianym przez wszystkich, którą opcję byś wybrał? - przed takim dylematem stanęli kandydaci na sprzedawców w ADP.
Jak zmieścić słonia w lodówce? Jak zmieścić słonia w lodówce? Fot. Sxc.hu

Cztery prace Heraklesa

Herakles naszych czasów może być cherlakiem, jego siłą jest kreatywność.

- Jak zmieściłbyś słonia w lodówce? - zapytano kandydata na asystenta biurowego w Horizon Group Properties.
- Wymień pięć zastosowań zszywacza, w którym wyczerpały się zszywki - takie zadanie postawiono przed przyszłym analitykiem biznesowym w EvaluServe.
- Jak zapobiegłbyś głodowi na świecie? - zapytano programistów pragnących pracować dla Amazon.com.
- Zabaw mnie przez pięć minut. Nie będę się odzywać - biegły w small talku musiał być pracownik programu rozwoju przywództwa.
Ile osób w San Francisco korzysta teraz z Facebooka? Ile osób w San Francisco korzysta teraz z Facebooka? Fot. za Facebook.com

Szalone liczby

Gdy terminy gonią, na dokładne obliczenia nie zawsze jest czas. Szybkie decyzje podejmuje się na podstawie szacunków.

- Ilu ludzi korzysta z Facebooka w San Francisco o 14.30 w piątek? - zapytano w Google kandydata na stanowisko menadżera ds. kontaktów z klientami.
- Ile pieniędzy wydali na benzynę w 2008 roku ludzie mieszkający w okolicy lotniska Dallas/Ft. Worth? - pytały American Airlines kandydata na menadżera zarządzającego przychodami.
- Ile samolotów przelatuje teraz nad Kansas? - usłyszał kandydat na analityka w Best Buy.

Wszystkim, którzy chcieliby podszkolić się w szacunkach, polecamy ćwiczenia z niezapomnianego programu ''Szalone liczby'':Kolejne 20 dziwnych pytań z rozmów kwalifikacyjnych >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: