Operowa Villas w połączeniu z zachrypniętym Kazikiem brzmi zaskakująco dobrze. (fot. AG)
Mimo charakterystycznego, operowego głosu piosenkarka nigdy nie zamykała się na inne gatunki muzyki. Dowodem na to były m.in jej występy (mniej lub bardziej udane) z Michałem Wiśniewskim z Ich Troje, lecz przede wszystkim fenomenalna piosenka nagrana z Kazikiem Staszewskim.
Napisana przez ojca muzyka, Stanisława Staszewskiego, wpisuje się w nurt ballad o osobach z tzw. 'marginesu społecznego' - w tym przypadku marynarzy z kotłowni. Zachrypnięty wokal Kazika połączony z niesamowitą skalą Villas dał doskonały efekt.
Śpiew Violetty Villas zapewnia niesamowite wrażenia słuchowe. (fot. AG)
Violetta Villas posiada najszerszą skalę głosu spośród wszystkich znanych nam osób. Pozwala to jej na śpiewanie barytonem, tenorem, altem, mezzosopranem oraz sopranem. Jest to jej unikalna, niespotykana cecha. Taki rodzaj głosu jest określany mianem sopranu spinto.
Dzięki temu była nazywana przez muzykologów "białym krukiem wokalistyki". Najpewniej, gdyby nie fakt odebrania jej paszportu przez władze PRL-u, byłaby obecnie jedną z ikon światowej piosenki.
Villas na scenie z Michałem Wiśniewskim. (fot. AG)
Zanim przyjęła pseudonim Violetta Villas, śpiewaczka znana była jako Violetta Élisa Cieślak. W Polsce zmieniono jej imiona na Czesława Maria. Później nosiła nazwisko Gospodarczyk, które po drugim małżeństwie zostało zmienione na Kowalczyk.
Odnośnie genezy pseudonimu artystycznego - podobno odpowiedzialny zań jest niejaki Al Legro, znany także jako Władysław Szpilman. Miał on wytłumaczyć młodej piosenkarce, że Czesława Cieślak będzie nie do wymówienia przez Amerykanów, natomiast Violetta Villas ma szanse na zapewnienie jej sławy. Jak się okazało, nie mylił się.
Villas i Streisand - onegdaj supergwiazdy estrady. (fot. AG/AP)
Barbra Streisand obecnie jest kojarzona głównie z przebojem grupy 'Duck Sauce' nazwanym na jej cześć, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to jedna z najbardziej znanych piosenkarek w USA. Z Violettą Villas występowała w duecie, dając koncerty w luksusowych hotelach.
Nie jest to jedyna amerykańska celebrytka, z którą Villas miała coś wspólnego. Obdarzona fenomenalnym głosem wokalistka śpiewała także u boku Franka Sinatry i Paula Anki.
Długie, blond loki inspirują fanów ciężkiej muzyki. (fot. MySpace/ViolettaVillazz)
Wpływ Violetty Villas na całokształt kultury popularnej jest ogromny. Dowodzi tego choćby fakt, że współczesna kapela metalowa postanowiła stworzyć nazwę bazującą na jej pseudonimie. Wyszło całkiem nieźle - Violetta Villazz. Ale to nie wszystko.
Postać 'VV' pojawiała się w takich filmach i serialach jak 'Sen o Violetcie', 'Miodowe Lata' czy 'Lokatorzy'. Wielokrotnie parodiował ją w swoim show Szymon Majewski. Posiada oficjalnego sobowtóra, a jej wpływ na współczesną kulturę został szeroko opisany w książce 'Karuzela z madonnami' Tomasza Raczka.