Siłę tornada mierzy się m.in. w skali Fujity - od F1, które jest najsłabsze, do F5, którego nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze. To, które nawiedziło w 2003 roku Manchester w Dakocie Południowej nie zaliczało się do tej najwyższej grupy, ale w historii zapisało się czymś innym.
W ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut ciśnienie atmosferyczne spadło do 850 hPa, co stanowi najniższy wynik kiedykolwiek odnotowany na Ziemi.
Tornado nie zna litości i, jeśli jest wyjątkowo silne, niszczy wszystko na swojej drodze. Jednak trzeba przyznać, że trąby powietrzne często powalają pięknem. Autorzy tego filmiku porównali tornado do "Stworzenia Adama" Michała Anioła. Jest coś trafnego w tym porównaniu.
Pamiętacie film "Twister"? Co tam się nie działo! W momencie kulminacyjnym wszystko latało w powietrzu - samochody, domy, krowy, a głównych bohaterów uratowało jedynie przyczepienie się paskiem do rury kanalizacyjnej biegnącej głęboko w dół.
Nie udało się nam znaleźć podobnego filmiku, ale krowa jest. Na pewno trochę wzburzona, ale przeżyła.
22 czerwca 2007 roku w oddalone o 40 kilometrów od Winnipeg miasteczko Elie uderzyło bardzo rzadko spotykane F5. Tornado spowodowało szkody na 39 milionów dolarów, doszczętnie zniszczyło 2 domy, napędziło ludziom stracha, ale nic nikomu się nie stało.
Tornada F5 stanowią tylko 0,1% wszystkich. To, nakręcone w całości przez pewnego śmiałka, jest pierwszym tak silnym w historii Kanady.
Nie tylko tornado o sile F4 czy F5 jest w stanie przenosić samochody. Nawet stosunkowo niewielkie może zrobić niemały bałagan na parkingu, jak to się stało w Leighton w stanie Alabama. Teraz już wiecie, jakim cudem samochody po przejściu trąby powietrznej znajdują się często na dachach budynków.
W maju 2004 roku w Nebrasce i Iowa wystąpiła seria ponad 50 tornad o różnej sile. Największe, to uwieczniona na filmie, przeszło przez miasto Hallam w Nebrasce, a średnica wiru sięgała nawet 4 km.
W krajach, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia tornada, nikt nie może być spokojny. Nawet zwyczajny mecz może zostać brutalnie przerwany przez niszczycielską siłę. I co wtedy zrobić? Uciekać!
Tornada mogą być również śnieżne, które, obserwowane z odległości, są naprawdę imponująco piękne. Ale zdarzają się też trąby wodne. Turyści przebywający w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie mieli niecodzienną możliwość podziwiać to niezwykłe zjawisko atmosferyczne.
Polacy mają podstawy, być czuć się bezpiecznie, ale natura lubi płatać figla, o czym boleśnie przekonali się mieszkańcy południa Polski w 2008 roku. Szacuje się, że jedna z trąb powietrznych mogła mieć w skali Fujita siłę nawet F4. Wiejący ponad 330km/h wiatr przewracał ciężarówki i niszczył domy. Starty szacowano na wiele milionów złotych.
Między 3 a 6 maja 1999 roku Oklahomę nawiedziła seria trąb powietrznych, z największą o sile F5. Kataklizm spowodował straty sięgające 1,9 miliarda dolarów.
W czasie najpotężniejszej z trąb powietrznych wiatr wiał w tornadzie z prędkością 434 km/h, z możliwym odchyleniami o 32km/h, więc mógł osiągać nawet 510 km/h.