TOP 5 rekordowych mam. Specjalnie na dzień matki!

Z okazji dnia matki przedstawiamy Wam TOP 5 najbardziej rekordowych mam w dziejach. Nie wiemy, czy były równie kochane i urocze jak nasze, ale z całą pewnością posiadały inne - choć czasem bardzo dziwne - zalety.

Mamy z największą donoszoną ciążą

W obydwu zarejestrowanych i potwierdzonych przypadkach były to ośmioraczki. Pierwsze takie urodzenie nastąpiło w roku 1998. Szczęśliwymi rodzicami byli Nkem Chukwu, 27-letnia mama, i Louis Udobi.

Dzieci urodziły się dzięki lekom wspomagającym płodność. Wcześniej Nkem nie udawało się zajść w ciążę. Dla odmiany, potem stała się matką Ebuki, Chidi, Echerem, China, Odera, Ikem, Jioke i Gorom. Sześć dziewczynek i dwóch chłopców.


(fot. za redstaplerchronicles)

W ślady pani Chukwu postanowiła pójść Nadya Suleman. Tym razem ośmioraczki przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Warto dodać, że oktomama miała już szóstkę dzieci, zanim kolejne przyszły na świat. Noworodki zostały nazwane biblijnymi imionami Noah, Maliyah, Isaiah, Nariyah, Josiah, Jeremiah i Jonah. Sześciu facetów, dwie dziewczynki.

Mama z największą liczbą dzieci

Historyczny rekord należy do żony rosyjskiego chłopa Fiodora Wasiliewa. Płodna mama między 1725 a 1765 rokiem urodziła 16 par bliźniąt, 7 'zestawów' trojaczków i 4 razy - czworaczki. Sumuje się to do imponującej ilości 69 dzieci w 27 porodach.

Rodzina Wasiliewów musiała być bardzo opiekuńcza, a dzieci twarde, ponieważ tylko dwoje z nich nie przeżyło okresu niemowlęctwa. W tamtych czasach szansa na utratę dziecka w ciągu pierwszych dwóch lat jego życia była nieporównywalnie większa niż obecnie.

Niestety, o mamie nie wiadomo zbyt wiele. Część historyków uważa historię za zwyczajną ściemę, jednak wyczyn ten został oficjalnie uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa. Nie będzie łatwo go pobić.

Pierwszy mężczyzna, który urodził

Thomas Beatie urodził się jako kobieta. Później zdecydował się na zmianę płci. Przeszedł operację rekonstrukcji klatki piersiowej i terapię hormonalną. Prawnie jest już mężczyzną, a od dziesięciu lat ma żonę.

- Moja żona, Nancy nie może mieć dzieci. W przeszłości cierpiała na zaawansowaną endometriozę. Lekarze musieli usunąć jej macicę. Wreszcie zdecydowaliśmy, że to ja powinienem urodzić dziecko - napisał Beatie w swoim artykule.

Mężczyzna twierdzi, że rok po odstawieniu zastrzyków z testosteronu po raz pierwszy zaszedł w ciążę - dzięki pomocy dziewięciu lekarzy i nasieniu anonimowego dawcy. - Tamtej ciąży nie udało się utrzymać, ale teraz jestem w piątym miesiącu i wszystko jest dobrze. To dziewczynka - napisał Beatie.

Te słowa napisaliśmy w roku 2008. Obecnie, pan Beatie jest już matką dwójki dzieci. Szczęśliwie donoszonej Susan Juliette oraz urodzonego w 2010 Jensena Jamesa.

Najmłodsza mama świata

Lina Medina. Najmłodsza kobieta w historii medycyny która urodziła dziecko miała dokładnie 5 lat, siedem miesięcy i 17 dni. Obecnie żyje w Peru i (podobno) ma się dobrze.

Sama przyszła na świat w 1933 roku. Jej pierwsze dziecko - Gerardo - przyszedł na świat 5 lat później. Nigdy nie ustalono, kto był ojcem dziecka. Podejrzewano wiele osób pochodzących z najbliższej rodziny, aczkolwiek zarzuty te okazały się być fałszywe.

Sam Gerardo był wychowywany początkowo jako 'brat' Liny, dopiero później uświadomiono mu, że była jego matką. Przeżył 40 lat. Na kilka lat przed jego śmiercią Lina zdecydowała się na ponowne zajście w ciążę. Nie ujawniła publicznie imienia swojego drugiego syna. Wiadomo, że nadal żyje i ma ok. 38-39 lat.

Najstarsza mama świata

Najstarsza mama na świecie - Rajo Devi - pochodzi z Indii i ma równo 70 lat. Jej pierwszym dzieckiem jest Naveen Lohan, urodzona w 2009 roku. Liczy na to, że trafi się jej jeszcze jedno. Jak powiedziała:

To niesamowite uczucie. Tak długo czekałam na własne dziecko, że chętnie urodziłabym jeszcze chłopca.

Rajo oraz jej 72-letni mąż - Bala - pobrali się w 1953 roku. Od tego czasu konsekwentnie próbowali zostać rodzicami, niestety bezskutecznie. Do narodzin dziecka doszło dzięki lekarzom, którzy sztucznie wprowadzili nasienie męża do łona swojej żony.

Na razie nie wiadomo, jakoby Rajo udało się ponownie zajść w ciążę.

Więcej o: