TOP 6 największych blackoutów w historii. Miliony ludzi bez prądu

Awaria prądu na Dworcu Centralnym w Warszawie wywołała sporo zamieszania wśród pasażerów PKP. Jest to jednak mało imponujące w porównaniu z gigantycznymi blackoutami, które pogrążały w ciemnościach całe kraje. Oto największe z nich:
fot. archiwalny materiał telewizji CBS - zasięg blackoutu fot. archiwalny materiał telewizji CBS - zasięg blackoutu fot. archiwalny materiał telewizji CBS - zasięg blackoutu

Miejsce 6. - Północna Ameryka: 30 milionów osób

Czarny wtorek - północnoamerykański blackout roku 1965 był pierwszą aż tak poważną awarią sieci elektrycznej na świecie. Powodem był błąd ludzki, który wydarzył się na długo przed samym zdarzeniem. Nie przewidziano możliwości przeładowania jednej z kluczowych linii.

Toronto bez prądu - transport stanął/fot. CBS

Gdy pojawiło się przeciążenie, cała reszta zaczęła padać jak kostki domina. Aby uniknąć zniszczeń, stopniowo zaczęto odłączać wszystkie elektrownie w okolicy. Na 12 godzin Ontario w Kanadzie oraz stany Connecticut, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont, New York i New Jersey zostały bez prądu. Skutki awarii odczuło 30 milionów osób.

W Toronto (zdjęcie powyżej) doszło do całkowitego paraliżu komunikacyjnego. Nie działały sygnalizatory świetlne, ma drogach panował chaos. Telewizja CBS pokazywała takie na przykład scenki uliczne: biznesmen w eleganckim garniturze wyskakuje z samochodu i zaczyna kierować ruchem.

Ludzie utknęli w windach, metrze... - Po prostu sobie siedziałem i pilnowałem dzieci - mówił jeden z mieszkańców miasta, który został uwięziony w wagonie metra.

Afera w Hollywood: 51-letni aktor poślubił 16-latkę. "Ona nawet nie może głosować" >>>

Miejsce 5. - Północna Ameryka: 55 milionów osób

Północnoamerykański blackout z 2003 roku jest chyba jednym z najbardziej znanych tego typu zdarzeń. Wszystko zaczęło się - niczym w amerykańskich filmach - w Nowym Jorku. To właśnie stamtąd nadeszła nadwyżka mocy, która spowodowała dalsze wyłączenia w północnowschodnich stanach. Padła także sieć przesyłowa w Ontario.

Zdjęcia satelitarne - dzień przed blackoutem i dzień blackoutu

Jak ustalono, jednym z powodów był zwiększony popyt na energię tego feralnego dnia. Temperatura powietrza wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza, co sprawiło, że wszystkie urządzenia chłodzące pracowały na pełnych obrotach.

Tego wieczora w miastach można było zobaczyć Drogę Mleczną. Zazwyczaj jest to niemożliwe z powodu tzw. zanieczyszczenia świetlnego. Mieszkańcy m.in Toronto i Nowego Jorku musieli porzucić żarówki na rzecz staroświeckich świeczek.


Tak wyglądało wieczorem Toronto. (fot. Wikimedia Commons)

Miejsce 4. - Włochy: 56 milionów osób

Rok 2003 był wyjątkowo pechowy dla energetyków. Wtedy wydarzył się także wielki włoski blackout, w wyniku którego w ciemnościach na 12 godzin utonęło aż 56 milionów osób. Awaria miała związek z uszkodzeniem w czasie burzy linii pomiędzy Włochami a Szwajcarią. W wyniku efektu kaskadowego, niedługo później została wyłączona także linia prowadząca z Francji. Wtedy Włoska sieć padła ostatecznie.

Na nieszczęście, wydarzyło się to w trakcie festiwalu Białej Nocy w Rzymie. Tysiące wracających do swoich mieszkań i hoteli ludzi utknęło w metrze. Gwałtowne ulewy zmusiły wielu z nich do nocowania na ciemnych stacjach i dworcach. W pociągach utknęło 30 tysięcy osób. Odwołano także wszystkie loty.

Po ok. 3 godzinach zaczęto przywracać energię na północy Włoch. Problemy z dostawami prądu trwały jeszcze kilka dni.

Miejsce 3. - Brazylia i Paragwaj: 60 milionów osób

Blackout z 2009 roku boleśnie uderzył w Paragwaj i Brazylię. Powodem była awaria trzech transformatorów znajdujących się na jednej z kluczowych linii energetycznych. Burza spowodowała spięcie, które gwałtownie odcięło i wyłączyło Tamę Itaipu - hydroelektrownię o mocy porównywalnej z Zaporą Trzech Przełomów.

Zasięg blackoutu w Brazylii

60 milionów osób zostało odciętych od energii elektrycznej. Prądu zabrakło w 18 z 26 stanów Brazylii i całym Paragwaju. Po 6 godzinach udało się opanować skutki awarii i przywrócić zasilanie. Mimo tego, na zaciemnionych drogach doszło do tysięcy wypadków, a spore ilości pasażerów utknęły w pociągach i metrze.

Blackout w Sao Paulo Blackout w Sao Paulo fot. Wikipedia Commons

Miejsce 2. - Południowa Brazylia: 97 milionów osób

Brazylijski blackout z 1999 roku był spowodowany silnym wyładowaniem elektrycznym, które trafiło w jedną z podstacji w Bauru, niedaleko Sao Paulo. Z powodu wieloletnich oszczędności, system energetyczny Brazylii był dość słabo rozgałęziony. Uszkodzenie jednego elementu doprowadziło więc dość szybko do blackoutu na południu kraju.

O godzinie 22 w metrze w Rio de Janeiro utknęło aż 60 tys. osób, a większość miast utonęła w ciemnościach na całą noc. Bez prądu zostało 97 milionów osób. Pełną sprawność system energetyczny odzyskał dopiero następnego dnia.

Miejsce 1. - Jawa i Bali: 100 milionów osób

Blackout na Jawie i Bali w 2005 roku był zdecydowanie największą awarią sieci przesyłowej w historii ludzkości. Awaria na linii pomiędzy Cilegon i Saguling wywołała efekt kaskadowy, który w kilkanaście minut wyłączył całą sieć energetyczną.

Kraj został częściowo sparaliżowany. Na szczęście, już po kilku godzinach wszystko wróciło do normy. Mimo tego, państwowa firma energetyczna była zmuszona wypłacić odszkodowania dla 293 tys. 235 klientów.

Afera w Hollywood: 51-letni aktor poślubił 16-latkę. "Ona nawet nie może głosować" >>>

World Naked Bike Ride. Świat manifestuje goło na rowerach [ZDJĘCIA +18] >>>

Więcej o: