Przykleił banknoty do swojego garnituru i napisał ''Weź ile potrzebujesz''. Reakcja ludzi jest zdumiewająca

21-letni youtuber przeprowadził eksperyment społeczny na ulicach Nowego Jorku. Do swojej marynarki przykleił jednodolarowe banknoty, a w rękach niósł karton z napisem ''weź ile potrzebujesz''. Reakcja ludzi była naprawdę zdumiewająca.

Spodobało Ci się?

Coby Persin spacerował ulicami Manhattanu, żeby sprawdzić reakcję przechodniów. Zastanawiał się, czy ludzie wezmą tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebują, czy może zabiorą ich znacznie więcej. Wszystko zarejestrował, a film umieścił na swoim

kanale

:

 

Efekt był zaskakujący. Ludzie, którzy wyglądali na naprawdę dobrze sytuowanych, rzucali się na jednodolarówki, jakby widzieli je pierwszy raz w życiu. Co więcej, ani trochę nie kryli się z tym, że biorą pieniądze tylko dlatego, że są za darmo, a nie że naprawdę ich potrzebują. Jeden z pierwszych przechodniów, rosły mężczyzna w garniturze, nawet odstawił swoją teczkę na chodnik, żeby wygodniej było mu zrywać banknoty:

''Naprawdę potrzebujesz tych pieniędzy? Nie wyglądasz na kogoś kto by tyle potrzebował -powiedział Coby Persin - Nie potrzebuję ale są za darmo. Kto by nie wziął?'' - odpowiedział mężczyzna w garniturze

Youtube.com/ Coby Persin Youtube.com/ Coby Persin

Kolejną zainteresowaną pieniędzmi była młoda, elegancko ubrana, kobieta z markową torebką. Nie przeszła obojętnie obok okazji, na dorzuceniu paru ekstra dolarów do swojej (pewnie niemałej) wypłaty. A powód? Wyjaśniła go jasno:

''Masz torebkę Louis Vuitton, naprawdę potrzebujesz tych pieniędzy?- Tak, umowiłam się jutro na paznokcie''

Przynajmniej nie ukryła prawdziwego celu, bo przecież mogła powiedzieć, że odda potrzebującym...

Na szczęście po fali biznesmenów, dla których zebranie darmowych jednodolarówek, było największym osiągnięciem tego dnia, Coby spotkał niezwykłego człowieka.

Na chodniku siedział bezdomny chłopak ze swoim psem. Zbierał pieniądze na jedzenie dla siebie i czworonoga. Kiedy zobaczył napis ''Weź ile potrzebujesz'' podszedł do Cobiego niepewnie i zapytał, o co chodzi w całej akcji:

''Weź ile potrzebujesz! - Wezmę tylko dwa - Czy to wszystko czego potrzebujesz?- Tak, potrzebuję tyle, żeby kupić trochę jedzenia. Resztę oddaj ludziom, którzy bardziej ich potrzebują''

Coby Persin wyglądał na naprawdę zaskoczonego. Dopytywał bezdomnego, czy na pewno nie potrzebuje więcej na jedzenie w kolejne dni. Odpowiedział, że nie i bardzo serdecznie podziękował. Youtuber był pod tak ogromnym wrażeniem człowieka, którego spotkał, że wyciągnął ze swojego portfela 60$ i wręczył bezdomnemu, żeby mieć pewność, że będzie miał za co zjeść w kolejnych dniach. Youtube.com/ Coby Persin Youtube.com/ Coby Persin

Ten eksperyment, wyreżyserowany lub nie, naprawdę daje dużo do myślenia. Sami zastanawiamy się, jaki byłby jego wynik na ulicach Warszawy. Czy tak jak w Nowym Jorku ludzie, którzy nie potrzebują pieniędzy chciwie braliby je garściami, czy może zachowaliby się inaczej, oddając je tym, którym mogą naprawdę pomóc.

Sposobała Ci się ta historia? Sprawdź, czy rozpoznasz banknoty z naszego dzieciństwa, bez nominałów?