Inwazja jadowitych ryb w Morzu Śródziemnym. Nawet ich dotknięcie może być niebezpieczne

Są piękne i bardzo niebezpieczne. Skrzydlice zaczynają opanowywać Morze Śródziemne. Mogą wykończyć wiele innych gatunków ryb. Są też niebezpieczne dla ludzi.

O inwazji skrzydlic napisał tvnmeteo.tvn24pl. Nawet dotknięcie tej ryby może być bolesne, a jeśli ktoś jest uczulony - może umrzeć. Bronią skrzydlic są kolce z jadem na płetwie grzbietowej. Cypryjscy rybacy są pewni: skrzydlic jest coraz więcej. I to w miejscach, gdzie do tej pory nie występowały. Najnowsze badania naukowców, opublikowane wczoraj, wskazują, że skrzydlice w ciągu roku opanowały niemal całe południowo-wschodnie wybrzeże Cypru.

Składają po dwa miliony jajeczek

Pojawiły się w Morzu Śródziemnym już w latach 90., ale było ich niewiele. Tymczasem ostatnio zauważono nie tylko wiele gatunków skrzydlic, ale i to, że odbywają tu gody. A rozmnażają się bardzo intensywnie. W ciągu roku jedna ryba może złożyć ponad 2 miliony jajeczek!

Powodem pojawienia się skrzydlic może być ocieplenie wód w Morzu Śródziemnym. Być może przedostają się tutaj przez Kanał Sueski. W miejscach, gdzie się pojawiają, skrzydlice wykańczają wiele innych gatunków ryb, co grozi nieodwracalnymi zmianami w środowisku naturalnym.

Skrzydlica na rodzinny obiad

Czy jest jakiś sposób na powstrzymanie inwazji skrzydlic? Cala nadzieja w śródziemnomorskich rybakach - łowią oni skrzydlice, bo są podobno bardzo smaczne. I nieszkodliwe, oczywiście po usunięciu kolców z jadem.