Wyszedł przed dom i zauważył, że drzewo rzuca niecodzienny cień. Wszystko przez zaćmienie Słońca

Na portalu Reddit pojawiło się zdjęcie, które idealnie pokazuje, jak działa zjawisko dyfrakcji fali światła.

W trakcie zaćmienia Słońca drzewa mogą rzucać inny niż normalnie cień. Zamiast kształtu liści, na ścianie widać setki świetlnych półksiężyców. To równie piękny, co niespodziewany dla niewtajemniczonych widok. Teraz jego zdjęcie pojawiło się znowu na profilu użytkownika Dreamblook.

Dlaczego się tak dzieje, wyjaśnia NASA . W skrócie, chodzi o działanie tego samego zjawiska, które pojawia się przy robieniu fotografii otworkowej - dyfrakcji (ugięcia fali światła).

Promienie słońca przechodzą przez liście, a w odpowiedniej odległości pojawiają się półkoliste wzory. W tym wypadku liście działają na podobnej zasadzie jak otwór w obiektywie aparatu.

Promienie nie przebiegają prosto przez otwór, ale naginają się wokół jego krawędzi. Przy czym otwór wcale nie musi być okrągły, żeby doszło do załamania światła.

 

A dlaczego widzimy półkola, zamiast krawędzi liści?

Bo to odbity obraz źródła światła, czyli słońca.

Zaćmienie Słońca oglądane w Częstochowie na na dachu planetarium Akademii Jana DługoszaZaćmienie Słońca oglądane w Częstochowie na na dachu planetarium Akademii Jana Długosza Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

Na ścianie widać zatem setki małych ''fotografii'' słońca.

Zobacz wideo