Możecie sami zrobić gorący lód. Wystarczą TE trzy składniki

UWAGA - ten eksperyment może być niebezpieczny, robisz go na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność!

Gorący lód to substancja, którą wykorzystuje się np. przy produkcji ogrzewaczy do dłoni. Nie dość, że dzięki niemu nie marzną dłonie, to jeszcze fantastycznie się krystalizuje. Za jego pomocą można też zrobić fantazyjne lodowe rzeźby!

 

Najlepsze jest to, że gorący lód można zrobić we własnej kuchni. Jak dokładnie wygląda proces tworzenia gorącego lodu pokazano na kanale Home Science.

 

Do samodzielnego przygotowania gorącego lodu będą potrzebne:

- esencja octowa (powinna mieć 80%) Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność. Kwas octowy jest substancją żrącą. Używając go, chroń zwłaszcza oczy i ręce. 

- soda oczyszczona

- woda

Do rondelka wsyp 440 g sody, zalej 1/2 l octu i odstaw na godzinę. Po tym czasie substancja powinna zgęstnieć. Zamieszaj i dolej 100 ml wody.

 

Gotuj na wolnym ogniu do momentu, gdy substancja stanie się przejrzysta. Przelej ją do wysokiego, szklanego naczynia i pozostaw w temperaturze pokojowej, aż całkowicie ostygnie.

 

Naczynie należy przykryć - możesz położyć na nim talerzyk. W czasie, kiedy roztwór stygnie, na dnie rondelka wytwarza się biały proszek. Nabierz go na końcówkę długiego, drewnianego patyczka i zanurz w chłodnym już roztworze.

 

W szklance powinien zacząć rosnąć piękny kryształ. Możesz też wyłożyć odrobinę proszku na blat, a później wylewać na niego roztwór. W ten sposób uzyskacie lodowe rzeźby.  

 

A teraz zobacz

To nie efekt komputerowy, ta ciecz istnieje naprawdę. W dodatku możesz ją przygotować w domu