Na kursach prawa jazdy uczymy się prowadzić auto, poznajemy również przepisy ruchu drogowego. Jednak dobrym kierowcą stajemy się dopiero dzięki wieloletniej praktyce i osobistemu zaangażowaniu w doskonalenie umiejętności prowadzenia pojazdu.
Przedstawiamy wam listę 7 nawyków naprawdę dobrych kierowców:
1) Zadbaj o odpowiednie ustawienia fotela. Brzmi banalnie, ale w razie wypadku może nas to uchronić przed trwałym kalectwem lub, w najlepszym wypadku, przed uszkodzeniem ciała. Odpowiednie ułożenie ciała podczas jazdy odpowiada nie tylko za szybkość naszych reakcji, ale również za wygodę oraz "czucie" samochodu. Kierowca powinien siedzieć tak, by przy maksymalnym wciśnięciu pedału sprzęgła noga nie była wyprostowana, ale lekko zgięta. Oprócz tego, kiedy położymy jeden nadgarstek na szczycie kierownicy, to łopatka nie może oderwać się od oparcia. Szczyt zagłówka musi być równy z czubkiem głowy. Może być też nieco wyżej. Za każdym razem, kiedy wsiadasz do samochodu, sprawdź ustawienie lusterek bocznych i wstecznego, zwłaszcza jeśli wcześniej zmieniłeś ustawienie fotela. Zrób to zanim włączysz się do ruchu. Warto też zadbać o dobrą widoczność: zimą odśnieżaj wszystkie szyby, łącznie z tylną i bocznymi. To samo zrób z dachem. W trakcie hamowania śnieg zalegający na dachu wyląduje na przedniej szybie, co spowoduje, że w kluczowym momencie nic nie będzie widać, łącznie z pojazdem znajdującym się przed tobą.
2) Zawsze przed uruchomieniem auta zapnij pasy. Nieważne czy wyjeżdżasz w długą podróż, czy chcesz tylko przeparkować auto. Zwróć także uwagę czy zapieli je twoi pasażerowie. Dobrze wyregulowany pas biodrowy przebiega poniżej brzucha, łapie część ramieniową przebiegając przez obojczyk. W miarę możliwości w czasie jazdy noś jak najcieńszą warstwę ubrań. Im bliżej ciała pasy, tym lepiej cię chronią i pozwalają lepiej czuć auto. Cieńsza warstwa ubrań mniej krępuje ruchy, co umożliwia szybkie operowanie rękami na kierownicy. Jeśli musisz mieć na sobie coś grubego, to rozepnij ubranie, tak by pas biodrowy był jak najbliżej ciała. Pas ramienny również powinien znajdować się jak najbliżej klatki piersiowej i obojczyka. Nie noś też rękawiczek ze śliskiego materiału - mogą spowodować, że w stresowej sytuacji kierownica wyślizgnie się z dłoni i stracimy kontrolę nad autem.
3) Absolutnie nie rozmawiaj przez telefon. Jeśli już musisz zadzwonić, albo tylko przeczytać smsa, zatrzymaj się na poboczu. Jak wynika ze statystyk z 2015 roku, co czwarty wypadek drogowy jest spowodowany przez korzystanie z telefonów - podaje Gazeta Wrocławska .To samo dotyczy pisania wiadomości na Facebooku - nie wolno tego robić w trakcie jazdy. Również używanie nawigacji w trakcie jazdy nie jest bezpieczne - stanowi takie samo zagrożenie, jak pisanie smsów.
4) Nie słuchaj muzyki podczas jazdy. Z raportu Ergo Hestii wynika, że najczęstszym rozpraszaczem kierujących jest muzyka. Na nic zda się też tłumaczenie o podzielności uwagi. Psychologowie podają, że za kierownicą łatwo rozproszyć nawet osobę z podzielną uwagą. Jeśli więc już musisz słuchać radia, bo chcesz np. na bieżąco wiedzieć o sytuacji na drogach, nie nastawiaj go zbyt głośno. Przez głośną muzykę możesz też nie usłyszeć sygnału pojazdu uprzywilejowanego. Tym bardziej w czasie jazdy nie można nosić słuchawek - a takie pomysły niektórzy kierowcy miewają.
5) Pamiętaj o kulturze osobistej - nie trąb, zwłaszcza na rowerzystów i pieszych - zresztą kodeks drogowy zabrania używania tego urządzenia do wyrażania emocji. Pamiętaj, że za kierownicą również siedzą świeżo upieczeni kierowcy. Klakson to dla nich dodatkowy stres. Przepuszczaj też pieszych na pasach i kierowców, którzy wyjeżdżają z podporządkowanej ulicy. Nie zapominaj o kulturze osobistej zwłaszcza w korku, kiedy wszyscy są podenerwowani. Najlepiej jest wtedy jeździć na tzw. "suwak" - każdy kierowca wpuszcza przed siebie jednego oczekującego.
6) Zawsze myśl za innych kierowców. Jest to tzw. zasada ograniczonego zaufania. Pamiętaj, że chociaż ty uważasz na ulicy, to nie każdy, kto wsiada za kierownicę, jest odpowiedzialnym kierowcą. Nie zapominaj też o rowerzystach i pieszych - traktuj ich jak pełnoprawnych członków ruchu drogowego. Dla bezpieczeństwa wszystkich niezbędne jest, abyś zawsze sygnalizował swoje manewry kierunkowskazami. Rób to zawsze, kiedy włączasz się do ruchu lub zmieniasz pas ruchu. W terenie zabudowanym nie używaj świateł przeciwmgielnych, zwłaszcza tylnych. Rażą innych kierowców - mówią o tym przepisy.
7) Dbaj o swoje auto i jego stan techniczny. . Nie chodzi tu jedynie o zmianę opon. Pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych - nie tylko tych, które odbywają się raz w roku i kończą pieczątką wbitą do dowodu rejestracyjnego. Przynajmniej raz w tygodniu sprawdź, czy masz działające wszystkie światła: dziennie, długie, kierunkowskazy i światła stopu. Ta dobra praktyka nic nie kosztuje, a może zapobiec nieszczęściu!
Mamy nadzieję, że powyżej rady sprawią, że wasze podróże staną się bezpieczniejsze. Jeśli jednak wszystko to jest dla was oczywiste i do wszystkich od dawna się stosujecie - to naprawdę super. Oznacza to, że jesteście świadomymi i odpowiedzialnymi kierowcami.
Portal Gazeta.pl jest partnerem akcji społecznej Be Good.
Materiały partnera