Czy wiesz, dlaczego na wiewiórki mówi się "Basia"? Ludzie tak to tłumaczą

Teorii nie brakuje.

Pewnie nie raz byliście świadkiem tego, kiedy ktoś podczas spaceru zawołał "O, patrz, Basia!" i wskazał na... wiewiórkę. Pytanie o Basię pojawiło się też w Milionerach: "Które zwierzę przywołujemy: basia, basia, basia?".

Oczywiście poprawną odpowiedzią była wiewiórka. Dajemy głowę, że każda wiewiórka występująca w bajce dla dzieci jest Basią. Tylko skąd to się w ogóle wzięło?

Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta, a teorii w internecie nie brakuje. Tylko czy któraś z nich jest tą poprawną?

To pytanie padło między innymi na serwisie wykop.pl. Teoria jednego z mężczyzn brzmi tak:

Miałem teorię: basia -> barburka -> górnicy -> ruda węgla -> ruda wiewiórka.

Na innym forum ktoś napisał:

Nie wiem, ale z osób, które słyszałam że tak mówią, to raczej starsze osoby.Wiem, też że kiedyś była też bajka Wiewiórka Basia, były gazetki itd.

Powyższą teorię potwierdza ten komentarz:

Kiedyś (jak jeszcze byłem mały. Może rok 2000? Albo 1999? Ewentualnie 1998, nie wiem. A może 2001, w każdym razie dawno) był magazyn, którego główną bohaterką była wiewiórka Basia. Być może dlatego. Chociaż pewnej odpowiedzi nie znam.

A Ty masz swoją teorię? Podziel się nią z nami w komentarzu!

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny.
Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Osiołki chcą przejść nad poprzeczką. Pierwszy i drugi daje rade, ale trzeci zawstydza resztę

Więcej o: