Szympansy z ludźmi mają o wiele więcej wspólnego, niż myślimy. Biologom udało się zarejestrować niezwykłą zabawę dorosłego szympansa i dziecka w środku Parku Narodowego Taï w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Szympansica zafundowała młodemu zabawę, którą bez wątpienia zna każdy "ludzki" rodzic. Położyła się na plecach i wzięła malucha na stopę. W ten sposób powstał "szympansi samolot", któremu dostarczyła dodatkowych wrażeń w postaci całkiem solidnych turbulencji. Kiedy skończyła wytrząsanie małego szympansa, utulała go tak, jak zrobiłby to każdy rodzic ze swoim dzieckiem.
Niestety nie wiadomo, czy maluch i dorosły szympans są spokrewnione. Szympansy, obserwowane przez badaczy, tworzą 30-40-osobnikowe grupy, które wspierają się i wspólnie zajmują się młodymi. Może więc być tak, że mały szympans bawił się nie ze swoją matką, a z jednym ze swoich starszych krewnych.
Taką zabawę już wcześniej udało się naukowcom uwiecznić na nagraniach u innych grup szympansów. Zwróćcie uwagę na świetną technikę - jedną chwytną nogą szympans podtrzymuje młode, żeby nie spadło.
Grupa badaczy z Instytutu Maxa Plancka zajmuje się szympansami z Wybrzeża Kości Słoniowej od ponad 30 lat w ramach programu Tai Chimpanzee Project. Podpatrują życie 100 osobników podzielonych na trzy grupy. Doktoranci zajmują się tam głównie zbieraniem szympansich odchodów i badaniem ich pod mikroskopami, ale przy okazji prowadzone są obserwacje zachowań. Naukowcy sprawdzają, jak szympansy posługują się narzędziami, jak polują, jak tworzą swoje społeczności.
Park Narodowy Taï to największa i najlepiej zachowana pozostałość lasu deszczowego Zachodniej Afryki. Żyją tu gatunki, których nie ma w pozostałych lasach deszczowych Afryki - teren Parku Narodowego Taï jest oddzielony od pozostałych lasów deszczowych, dzięki czemu lokalna fauna i flora jest niepowtarzalna. Zobaczyć tu można m.in. małe hipopotamy karłowate i dujkery zebrowate. Szympansy z tego regionu znane są na całym świecie, od kiedy uwieczniono w 2008 roku ich niezwykle skomplikowane polowanie na inny gatunek małp.
Potrafią też używać narzędzi do dostania się do smacznego pokarmu, ukrytego w skorupie: