Kogo widzisz na obrazku - młodą kobietę czy staruszkę? Twoja odpowiedź zależy od tego, ile masz lat

Naukowcy z Australii sprawdzili, kto widzi starszą panią, a kto młodą dziewczynę w znanej iluzji optycznej. Okazuje się, że wszystko zależy od wieku osoby patrzącej.

Ten obrazek widzieliście już pewnie nie raz, nieraz też ze zdumieniem odkrywaliście pewnie, że są na nim dwie kobiety. Niektórzy ze stwierdzeniem tego mają dość spory problem, inni obie panie zauważają niemal natychmiast. Teraz w końcu sprawdzono, kto i dlaczego widzi w pierwszej kolejności młodą dziewczynę, a kto staruszkę. 

My Wife and My Mother-in-LawMy Wife and My Mother-in-Law Fot. Wikipedia | Domena Publiczna


Okazuje się, że wszystko zależy od wieku osoby patrzącej. I tak osoby przed trzydziestką najczęściej widzą najpierw kobietę młodą. Te starsze - na odwrót. 

Zależność tę zauważyli badacze z Uniwersytetu Flinders w Australii. Ilustrację ''My wife and my mother-in-law'' (''Moja żona i moja teściowa'') pokazali grupie 393 osób (141 kobiet i 242 mężczyzn) w wieku od 18 do 68 lat, z medianą wieku 32 lata - podaje Insider.

Każda z badanych osób widziała ilustrację zaledwie przez pół sekundy, po czym musiała powiedzieć badaczom, kogo widziała na obrazku. I tak większość grupy mówiła o młodej dziewczynie, reszta - o staruszce.

W trakcie testu badacze zauważyli, że to głównie osoby powyżej trzydziestki wskazują staruszkę. Aby potwierdzić swoje spostrzeżenie, podzielili badanych na dwie grupy i jeszcze raz spisali ich odpowiedzi. Wtedy ostatecznie potwierdziło się ich przypuszczenie - to kogo widzimy, zależy od naszego wieku. 

Niemiecka pocztówka z 1888 rokuNiemiecka pocztówka z 1888 roku Fot. Wikipedia | Domena Publiczna

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (65)
Kogo widzisz na obrazku - młodą kobietę czy staruszkę? Twoja odpowiedź zależy od tego, ile masz lat
Zaloguj się
 • rumpa

  Oceniono 37 razy 37

  mam prawie 45 lat i widzę młodą kobietę, staruszki doszukałam się umysłowo.

 • sztucznypolak

  Oceniono 23 razy 23

  Ja mam tyle lat co ta staruszka na fotografii (no, prawie), ale zdecydowanie widze mloda dziewczyne :)

 • rikol

  Oceniono 20 razy 20

  Ja widzę młodą, starej nie widze. Czy to oznacza, że się nigdy nie zestarzeję?

 • helwiusz

  Oceniono 19 razy 17

  "...badacze z Uniwersytetu Flinders w Australii ilustrację [...] pokazali grupie 393 osób (141 kobiet i 242 mężczyzn)" [z artykułu]

  Pozwolę sobie zauważyć, że 141+242 wynosi 383, a nie 393. Redakcja nie przeczytała uważnie artykułu australijskich badaczy (kobiet faktycznie było 151), a stopień biegłości własnej w arytmetyce nie pozwolił dostrzec błędu.

  Przeklamań w artykule jest więcej. Przede wszystkim - obrazek. Badacze z Flinders pokazali badanym tzw "figurę Boringa":

  media.springernature.com/lw900/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs41598-018-31129-7/MediaObjects/41598_2018_31129_Fig1_HTML.png

  To jest obrazek podobny, ale nie identyczny z rysunkiem Williama Hilla z 1915 r., który pokazuje nam "Gazeta". Różnica jest dośc istotna. Rysunek Hilla jest realistycznym wizerunkiem tylnego półprofilu młodej kobiety, w którym od biedy można też dopatrzeć się karykaturalnego (nie realistycznego) przedstawienia jakiejś wiedźmy. Na obrazku Boringa obie kobiety są przedstawione w sposób szkicowy.

  Na koniec komentarz dotyczący wyniku australijskich badaczy (to dla czytelników orientujących się w rudymentach statystyki). Otóż stwierdzili oni korelację między wiekiem badanego a wiekiem przypisywanym przezeń bohaterce obrazka, ale jest to korelacja słaba. Tu jest rysunek przedstawiający łączny rozkład cech: "wiek badanego" (na osi Y) oraz "wiek postaci z obrazka" (oś X), wraz z linią regresji:

  media.springernature.com/lw900/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs41598-018-31129-7/MediaObjects/41598_2018_31129_Fig3_HTML.png

  Linia regresji jest prawie pozioma, co oznacza, ze korelacja badanych cech jest znikoma. Much ado about nothing, jakby powiedział klasyk.

  Całość oryginalnej publikacji w "Nature": www.nature.com/articles/s41598-018-31129-7

 • mgz

  Oceniono 10 razy 10

  Lat 59: widze mloda kobiete.

 • daga_1

  Oceniono 7 razy 7

  Bzdura. Mam 60 lat i najpierw zobaczyłam młodą kobietę. A staruszki musiałam się doszukać. Gdyby nie napisano, że jest staruszka wogóle bym jej nie zobaczyła.

 • 64stasiek

  Oceniono 6 razy 6

  to zależy nie od wieku, tylko czy spojrzenie padło na dolną, czy górną część obrazu. Takich "badaczy" to na ogół siedmiu na kilogram wchodzi....

 • kapitan.kirk

  Oceniono 12 razy 6

  A ja wyraźnie widzę na rysunku Hitlera na wrotkach. To znaczy, że jestem za stary, czy za młody?

 • dlugi48

  Oceniono 5 razy 5

  Bzdura. Mam 70 lat i widzę tylko młoda kobietę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX