Kogo widzisz na obrazku - młodą kobietę czy staruszkę? Twoja odpowiedź zależy od tego, ile masz lat

Naukowcy z Australii sprawdzili, kto w znanej iluzji optycznej widzi starszą panią, a kto młodą dziewczynę. Okazuje się, że wszystko zależy od wieku osoby patrzącej.

Ten obrazek widzieliście już pewnie nie raz, nieraz też ze zdumieniem odkrywaliście pewnie, że są na nim dwie kobiety. Niektórzy ze stwierdzeniem tego mają dość spory problem, inni obie panie zauważają niemal natychmiast. Teraz w końcu sprawdzono, kto i dlaczego widzi w pierwszej kolejności młodą dziewczynę, a kto staruszkę. 

Zobacz wideo Złudzenie optyczne, czyli jak nasz mózg potrafi nas oszukać [Pracownia Bronka]

My Wife and My Mother-in-LawMy Wife and My Mother-in-Law Fot. Wikipedia | Domena Publiczna


Okazuje się, że wszystko zależy od wieku osoby patrzącej. I tak osoby przed trzydziestką najczęściej widzą najpierw kobietę młodą. Te starsze - na odwrót. 

Zależność tę zauważyli badacze z Uniwersytetu Flinders w Australii. Ilustrację ''My wife and my mother-in-law'' (''Moja żona i moja teściowa'') pokazali grupie 393 osób (141 kobiet i 242 mężczyzn) w wieku od 18 do 68 lat, z medianą wieku 32 lata - podaje Insider.

Każda z badanych osób widziała ilustrację zaledwie przez pół sekundy, po czym musiała powiedzieć badaczom, kogo widziała na obrazku. I tak większość grupy mówiła o młodej dziewczynie, reszta - o staruszce.

W trakcie testu badacze zauważyli, że to głównie osoby powyżej trzydziestki wskazują staruszkę. Aby potwierdzić swoje spostrzeżenie, podzielili badanych na dwie grupy i jeszcze raz spisali ich odpowiedzi. Wtedy ostatecznie potwierdziło się ich przypuszczenie - to, kogo widzimy, zależy od naszego wieku. 

Niemiecka pocztówka z 1888 rokuNiemiecka pocztówka z 1888 roku Fot. Wikipedia | Domena Publiczna

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: