Inwazja gryzących biedronek w całej Polsce. Owady są niebezpieczne dla ludzi

Wchodzą stadami do domów, gryzą i uczulają. Biedronki z Azji to niebezpieczne owady, a Polska przeżywa właśnie ich inwazję.

Czy w ostatnim czasie zdziwiła Was ogromna ilość trochę nietypowych, dziwnie wyglądających biedronek? Całymi stadami wchodzą do naszych domów, a gdy nikt nie patrzy, potrafią naprawdę boleśnie ukąsić. Nie, nie idzie wiosna, nie są to też pospolite boże krówki. To niebezpieczna odmiana sprowadzonych z Azji biedronek, które jesienią szukają sobie ciepłego miejsca do życia. 

Biedronki arlekiny występują naturalnie we wschodniej i środkowej Azji, ale w ostatnich latach rozprzestrzeniły się też na innych kontynentach. Do Europy sprowadzone były, by walczyć z mszycami. Ktoś nie przewidział jednak, że się tu zadomowią i zaczną stwarzać spory problem. W 2006 roku uznano je w Polsce za gatunek inwazyjny.

Biedronki azjatyckie niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin

Arlekiny zagrażają rodzimym gatunkom biedronek, w tym naszej biedronce siedmiokropce. Żywią się tym samym co ona, ale są bardziej drapieżne i waleczne, więc anektują dla siebie większość pożywienia. Zjadają też (to akurat zjawisko powszechne wśród biedronkowatych) larwy swoich kuzynek. Same zaś są dużo bardziej płodne niż siedmiokropki, więc ich populacja stale rośnie. 

Arlekiny stanowią nie tylko zagrożenie dla innych owadów, ale też dla roślin. Szczególnie nielubiane są przez sadowników, bo żerują na uszkodzonych przez ptaki i inne owady owocach. W przypadku mniejszych owoców, na przykład winogron - nadgryzają je i wnikają do ich wnętrza, obciążając w ten sposób uprawy. 

Co ważne, arlekiny to też zagrożenie dla ludzi. Ich ukąszenia potrafią być bolesne i wywoływać świąd oraz pieczenie. Mogą także silnie uczulać i wywoływać poważne problemy z oddychaniem. 

Osoby uczulone mają najwięcej problemów z owadami jesienią. W Azji biedronki zimne dni spędzają ukryte w skałach. W Polsce nie mają w tej kwestii zbyt dużego pola do popisu, więc ciepła szukają w naszych domach. Skupiska tych niebezpiecznych, gryzących owadów mogą liczyć nawet po kilka tysięcy osobników!

Biedronki arlekiny są niebezpieczne dla ludzi - jak je rozpoznać?

Jak odróżnić niebezpieczną dla zdrowia biedronkę azjatycką od naszych rodzimych gatunków? Jednym z wyznaczników jest ilość kropek. Boża krówka ma ich 7, biedronka arlekinowa od zera, do dwudziestu trzech. 

Ponadto, ciała arlekinów są owalne i osiągają długość 5-8 mm. Mają też różnego koloru umaszczenie - od żółtego, przez czerwone, po czarne. 

Biedronka azjatyckaBiedronka azjatycka Fot. Sarefo | Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (54)
Inwazja gryzących owadów w całej Polsce. Biedronki arlekiny są niebezpieczne dla ludzi
Zaloguj się
 • wyrywamchwasty

  Oceniono 13 razy 11

  Ale bzdury piszecie, aż głowa boli. Przez was teraz wszystkie biedronki będą tępione, nie ważne czy azjatycka czy rodzima. Z rodzimych wspominacie tylko o siedmiokropce, a pomijacie całą masę (ok 80 gatunków) innych występujących w jeszcze większej ilości odmian barwnych, i tak, również "od żółtego, przez czerwone, po czarne" i z różną ilością kropek. Radzę się dokształcić przed napisaniem kolejnego bezwartościowego artykułu, bo wprowadzacie tylko ludzi w błąd. Azjatyckie w większości mają chociażby charakterystyczne "M" na głowie. Biedronki są w znacznej większości owadami pożytecznymi, wie to każdy kto zmagał się z mszycami i innymi insektami w ogrodzie.

 • brakwitaminyb12

  Oceniono 13 razy 9

  Nie ma potrzeby rozróżniania siedmiokropki od tej obrzydliwej stonki.Naszych dobrych poczciwych biedronek już po prostu nie ma

 • stefan4

  Oceniono 6 razy 6

  > a gdy nikt nie patrzy, potrafią naprawdę boleśnie ukąsić

  Tak więc nie przestawajcie patrzeć. Kto patrzy, ten jest bezpieczny.

 • kresedebarg

  Oceniono 5 razy 5

  Kiedyś mnie taka uyebała, smakuje to, jakby ktoś doknął cię palącym się papierosem

 • nightmaress2

  Oceniono 5 razy 5

  Ale przynajmniej problemu z mszycami się Europa pozbyła. A wystarczyło się z błędów historii uczyć (króliki w Australii).

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 5

  stonka 2.0! - tym razem to "lewacka" unia na nas zrzuciła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX