Owad jest najczęściej spotykany w okolicach domów i budynków gospodarczych. Wilgotne podłoże również jest dla niego korzystne. Gliniarz naścienny Buduje gniazda dla swojego potomstwa, które jest podłużne, jasnobrązowe i gliniane.
Wygląd owada jest dosyć nietypowy. Niektórzy mówią, że wygląda jak „zmutowany szerszeń” lub nietypowa osa. O jego charakterystycznym wyglądzie decyduje czarny odwłok z jaskrawo żółtymi odnóżami i rurkowatym połączeniem tułowia z odwłokiem. Jego ciało ma zazwyczaj długość od 18 do 29 centymetrów i dla wielu wygląda groźnie.
Jednak gliniarz naścienny nie jest groźny dla człowieka. Produkuje jad, ale przeznaczony dla pająków, którymi się żywi. Jeśli już nas ukąsi, to nie jest to ani bolesne, ani groźne. Jest płochliwy i raczej unika zetknięcia z człowiekiem. W związku z tym jest niegroźnym owadem, którego nie ma powodu się obawiać ani nie ma potrzeby próbować usuwać jego gniazda.
Gliniarz naścienny wywodzi się z Azji jednak w latach 60 zaczął pojawiać się również w Europie.
Teraz występowanie jego okazów się nasiliło, ale ponieważ nie zagraża nam w żaden sposób, nie powinien być powodem do obaw.