Natykasz się na taki kamień. Według Ciebie, warto go podnieść? Pomyłka może kosztować majątek

Na ziemi występują tysiące minerałów, które tworzą się w wyniku krzepnięcia roztopionej skały lub magmy. Wiele z nich tworzy piękne kształty, ale największą wartość mają te szlachetne. Przed oszlifowaniem mogą one wyglądać zupełnie niepozornie. Bylibyście w stanie je rozpoznać? Wiecie, w jakich regionach Polski występują?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane odmiany niektórych minerałów i skał. Odznaczają się one dużym połyskiem czy efektownym zabarwieniem. Ich potencjał czasami trudno jednak zobaczyć na pierwszy rzut oka. Wiele z nich może bowiem wyglądać zupełnie niepozornie. 

Zobacz wideo Olsztyn. Zamiast do baku, zatankował paliwo do beczek w bagażniku i odjechał

Czy rozpoznałbyś wartościowe kamienie? 

Akwamaryn - to błękitny lub niebieskozielony (zależnie od ilości domieszek żelaza) kamień szlachetny, który jest przezroczystą odmianą berylu. Jego cechą charakterystyczną jest wygląd na tle niemetalicznej powierzchni - w zależności od ustawienia może być niebieski lub bezbarwny. Takie zjawisko nazywane jest dichroizmem (dwubarwność).

AkwamarynAkwamaryn Wikimedia Commons

Co ciekawe, wykonane ok. 1792 roku berło Stanisława Augusta Poniatowskiego składa się z trzech oszlifowanych lasek akwamarynu połączonych ze sobą złotymi oprawami. Można je zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie. Jesteście ciekawi, jak wygląda akwamaryn przed obróbką? Koniecznie zajrzyjcie do galerii na początku tekstu, w której umieściliśmy zdjęcia wszystkich opisanych w tekście szlachetnych kamieni, zanim zostały poddane obróbce. 

Szmaragd - podobnie jak poprzedni kamień jest odmianą berylu, ma charakterystyczne zielone zabarwienie. Jego szczególnie cenną i jednocześnie niezwykle rzadką odmianą jest szmaragd trapiche - w jego przekroju poprzecznym widać wzór sześcioramiennej gwiazdy. Odmiana ta pozyskiwana jest w Kolumbii

Nieoszlifowany szmaragdNieoszlifowany szmaragd Wikimedia Commons

Szmaragdy można znaleźć w Polsce, ale nie nadają się one do celów jubilerskich. Występują jako jasnozielone słupki do kilku centymetrów długości w skałach pegmatytowych na Dolnym Śląsku, w okolicach Strzegomia czy Strzelina. 

Szafir - bardzo twardy minerał z gromady tlenków, niebieska odmiana korundu. To bardzo rzadki minerał. Najczęściej tworzy kryształy o postaci słupów o przekroju sześciobocznym. Jest kruchy i przezroczysty. Może mieć barwę białą, bezbarwną, jasnoróżową, czerwonawą, pomarańczowoczerwoną, purpurową, fioletową, fioletowoniebieską, zieloną, jasnoniebieską, szarą, brunatną i czarną. Zdarzają się też odmiany dwubarwne. 

SzafirSzafir Wikimedia Commons

MonetaOrzełek na polskich monetach "trzyma" coś w szponach. Wiecie, co to takiego?

W Polsce spotkać się można tylko na Dolnym Śląsku. Białe i przezroczyste szafiry występują w pegmatytach Kruczych Skał w Wilczej Porębie w pobliżu Karpacza czy w aluwiach rzeki Izery. 

Diament - jest bardzo rzadkim minerałem z gromady pierwiastków rodzimych. Jest najtwardszą występującą w przyrodzie substancją. Zazwyczaj tworzy niewielkie kryształy o postaci ośmiościanu czy sześciany. Niepozornie wyglądający diament w kimberlicie znajdziecie w galerii na początku tekstu. 

Diament w kimberlicieDiament w kimberlicie Wikimedia Commons

Najcenniejsze diamenty w Polsce to: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława (skarbiec katedry na Wawelu) i bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza (skarbiec klasztoru Paulinów na Jasnej Górze).

Rubin - kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. To bardzo rzadki minerał z gromady tlenków. Zazwyczaj występuje jako kryształy o pokroju tabliczkowym, bipiramidalnym lub słupkowym. 

RubinRubin Wikimedia Commons

W przeszłości występował w Polsce w piaskach złotonośnych Dolnego Śląska (okolice Złotoryi) pegmatytach w pobliżu Karpacza czy gnejsach izerskich. 

Więcej o: