Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane odmiany niektórych minerałów i skał. Odznaczają się one dużym połyskiem czy efektownym zabarwieniem. Ich potencjał czasami trudno jednak zobaczyć na pierwszy rzut oka. Wiele z nich może bowiem wyglądać zupełnie niepozornie.
Akwamaryn - to błękitny lub niebieskozielony (zależnie od ilości domieszek żelaza) kamień szlachetny, który jest przezroczystą odmianą berylu. Jego cechą charakterystyczną jest wygląd na tle niemetalicznej powierzchni - w zależności od ustawienia może być niebieski lub bezbarwny. Takie zjawisko nazywane jest dichroizmem (dwubarwność).
Akwamaryn Wikimedia Commons
Co ciekawe, wykonane ok. 1792 roku berło Stanisława Augusta Poniatowskiego składa się z trzech oszlifowanych lasek akwamarynu połączonych ze sobą złotymi oprawami. Można je zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie. Jesteście ciekawi, jak wygląda akwamaryn przed obróbką? Koniecznie zajrzyjcie do galerii na początku tekstu, w której umieściliśmy zdjęcia wszystkich opisanych w tekście szlachetnych kamieni, zanim zostały poddane obróbce.
Szmaragd - podobnie jak poprzedni kamień jest odmianą berylu, ma charakterystyczne zielone zabarwienie. Jego szczególnie cenną i jednocześnie niezwykle rzadką odmianą jest szmaragd trapiche - w jego przekroju poprzecznym widać wzór sześcioramiennej gwiazdy. Odmiana ta pozyskiwana jest w Kolumbii.
Nieoszlifowany szmaragd Wikimedia Commons
Szmaragdy można znaleźć w Polsce, ale nie nadają się one do celów jubilerskich. Występują jako jasnozielone słupki do kilku centymetrów długości w skałach pegmatytowych na Dolnym Śląsku, w okolicach Strzegomia czy Strzelina.
Szafir - bardzo twardy minerał z gromady tlenków, niebieska odmiana korundu. To bardzo rzadki minerał. Najczęściej tworzy kryształy o postaci słupów o przekroju sześciobocznym. Jest kruchy i przezroczysty. Może mieć barwę białą, bezbarwną, jasnoróżową, czerwonawą, pomarańczowoczerwoną, purpurową, fioletową, fioletowoniebieską, zieloną, jasnoniebieską, szarą, brunatną i czarną. Zdarzają się też odmiany dwubarwne.
Szafir Wikimedia Commons
W Polsce spotkać się można tylko na Dolnym Śląsku. Białe i przezroczyste szafiry występują w pegmatytach Kruczych Skał w Wilczej Porębie w pobliżu Karpacza czy w aluwiach rzeki Izery.
Diament - jest bardzo rzadkim minerałem z gromady pierwiastków rodzimych. Jest najtwardszą występującą w przyrodzie substancją. Zazwyczaj tworzy niewielkie kryształy o postaci ośmiościanu czy sześciany. Niepozornie wyglądający diament w kimberlicie znajdziecie w galerii na początku tekstu.
Diament w kimberlicie Wikimedia Commons
Najcenniejsze diamenty w Polsce to: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława (skarbiec katedry na Wawelu) i bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza (skarbiec klasztoru Paulinów na Jasnej Górze).
Rubin - kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. To bardzo rzadki minerał z gromady tlenków. Zazwyczaj występuje jako kryształy o pokroju tabliczkowym, bipiramidalnym lub słupkowym.
Rubin Wikimedia Commons
W przeszłości występował w Polsce w piaskach złotonośnych Dolnego Śląska (okolice Złotoryi) pegmatytach w pobliżu Karpacza czy gnejsach izerskich.