Jak skutecznie oszczędzać prąd? 13 sprawdzonych sposobów na mniejsze zużycie energii

Ceny za prąd w ostatnim czasie poszły ostro w górę, wobec czego coraz więcej osób próbuje wprowadzić w swój codzienny nawyk jego oszczędzanie. Jak zrobić to skutecznie? W artykule przedstawiamy 13 sposobów, dzięki którym w prosty sposób możemy ograniczyć zużycie energii w swoim domu.

Mniejsze zużycie energii może mieć korzystny wpływ nie tylko na rachunki, ale i na środowisko. Generowanie dużej ilości prądu przyczynia się do postępowania zmian klimatycznych i z pewnością nie jest też dobre dla naszego portfela. Jednym ze skutecznych i polecanych przez specjalistów sposób jest wymiana starego sprzętu elektrycznego na energooszczędny. To opcja, która przyniesie z pewnością wiele korzyści dla jej użytkowników, a także planety. Wymaga ona jednak początkowo pewnej inwestycji, na którą nie zawsze możemy sobie pozwolić. W jaki sposób możemy jeszcze oszczędzać prąd? Jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codzienności? O tym, że zawsze trzeba wyłączać prąd, kiedy wychodzi się z pomieszczenia czy wymienić żarówki na energooszczędne wiedzą wszyscy. Ale to tylko dwie z rzeczy, które warto wprowadzić w życie. 

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

13 sposobów na mniejsze zużycie energii w domu

  1. Jeśli korzystasz z płyty indukcyjnej, używaj pokrywek podczas gotowania potraw i krój produkty na mniejsze kawałki – to przyspieszy proces gotowania.
  2. Korzystaj też ze szklanych pokrywek, które pozwolą ci bez obniżania temperatury w garnku zobaczyć, czy np. woda już wrze i można wrzucać do niej makaron.
  3. Ustaw czas pracy urządzenia - nie zasypiaj przy włączonym telewizorze/komputerze.
  4. Wykorzystaj w pełni światło dzienne - np. czytaj/pracuj bliżej okna, ustaw biurko bliżej okna.
  5. Podłącz urządzenia elektryczne do listwy i wyłączaj ją, gdy nie korzystasz ze sprzętu.
  6. Odłączaj urządzenia i ładowarki od prądu, gdy sprzęt jest w pełni naładowany lub z niego nie korzystasz.
  7. Ogranicz otwieranie piekarnika podczas pieczenia do minimum - dzięki temu nie będzie tracił energii.
  8. Nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw.
  9. Nalewaj do czajnika taką ilość wody, jaka w rzeczywistości jest ci potrzebna. 
  10. Włączaj zmywarkę, suszarkę i pralkę tylko wtedy, gdy są one w zapełnione.
  11. Kupując nowy sprzęt RTV/AGD wybieraj te urządzenia, które są energooszczędne. Patrz na ich etykiety efektywności energetycznej. 
  12. Korzystaj z trybu energooszczędnego w urządzeniach i zmniejsz jasność ekranów komórki, laptopa czy telewizora. Warto dostosować też jasność do pory dnia - twoje oczy będą c za to wdzięczna. 
  13. Jeśli korzystasz z oświetlenia w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, rozważ wymianę lapm i girland na te solarne. 

Oszczędzanie prądu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, który przyczynia się do większego i przede wszystkim niepotrzebnego zużycia prądu jest tzw. tryb czuwania, czyli stand-by. Warto pamiętać, że urządzenie w tym trybie mimo, że nie jest użytkowane pobiera pewną ilość energii. W przypadku niekorzystania z danego sprzętu, warto wyrobić sobie nawyk odłączania go od gniazdka lub wyłączania listwy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejnym ważnym punktem jest dostawca energii i rodzaj taryfy, którą posiadamy. Jeżeli mimo oszczędzania prądu nasze rachunki wciąż są zaskakująco wysokie, warto zapoznać się z ofertami innych firm. Warto także przeanalizować, kiedy zużycie energii jest najwyższe i dopasować taryfę odpowiednią do dni czy godzin naszej najwyższej aktywności w tym zakresie.

Jeżeli posiadamy taką możliwość, warto także postawić na odnawialne źródła energii, jak np. energia słoneczna. Jest to jednorazowa inwestycja, która pozwoli na stały dostęp do darmowego źródła prądu.

Ostatnim, ale niemniej istotnym elementem jest monitorowanie zużycia energii. Warto porównać także rachunki z kilku ostatnich miesięcy i zapisywać dane dotyczące wykorzystania prądu. To pozwoli na uzyskanie lepszych efektów w przyszłości i rozeznanie w tym, jak nasza aktywność wpływa na ponoszone koszty.

Więcej o: