Jak prać buty w pralce? 9 prostych i szybkich kroków, by były jak nowe

Pranie w pralce to najszybszy i najwygodniejszy sposób na wyczyszczenie nie tylko ubrań, lecz także obuwia. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku ważnych zasad. Jak prać buty, by ich nie uszkodzić? Kiedy lepiej wyczyścić buty ręcznie?

Interesują cię porady domowe? Więcej tego typu informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania. Choć jest to najwygodniejszy sposób na pozbycie się z nich zabrudzeń i odświeżenie, lepiej upewnić się, że nie uszkodzimy ani naszych ulubionych butów, ani pralki. Dlatego przed wrzuceniem obuwia do pralki sprawdźmy, czy jest to bezpieczne.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Jakie buty można bezpiecznie prać w pralce? Z którymi lepiej uważać?

Nie wszystkie buty nadają się do prania w pralce. Dlatego przed wrzuceniem ich do prania lepiej upewnić się, że ich nie zniszczymy. Nie powinniśmy prać m.in. butów skórzanych, zamszowych, butów na obcasie, espadryli, butów klejonych, z drobnymi elementami czy obuwia roboczego, z silnymi zabrudzeniami, które mogą uszkodzić pralkę. Trzeba też zachować ostrożność przy obuwiu specjalistycznym, jak buty trekkingowe i z powłoką wodoodporną. Bezpiecznie prać można z kolei obuwie sportowe czy trampki.

Jak prać buty w pralce? Co robić, by ich nie uszkodzić?

Wbrew pozorom, to całkiem proste.

  1. Przed praniem zawsze usuń ręcznie większe zabrudzenia, jak błoto, kamienie czy piach, które mogą uszkodzić bęben pralki.
  2. Zdejmij sznurówki i wyciągnij wkładki, jeśli to możliwe. Wkładki lepiej wyprać ręcznie, sznurówki mogą trafić do pralki w woreczku na pranie.
  3. Włóż buty do worka na pranie. Jeśli go nie masz, możesz wrzucić buty do starych poszewek na poduszki czy płóciennych toreb - pod warunkiem, że nie są kolorowe i nie zabarwią butów. Zabezpieczy to obuwie przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas prania.
  4. Razem z butami do pralki wrzuć stary ręcznik lub ścierki. Dzięki temu buty nie będą obijać się wewnątrz pralki, zmniejszy to też hałas i zabezpieczy bęben.
  5. Użyj niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Silne środki i płyny zwiększające mogą uszkodzić materiał, z którego wykonane są buty.
  6. Ustaw program na 30 lub 40 stopni. Butów nie powinno się prać w większych temperaturach. Wybierz krótki program - buty nie powinny znajdować się w pralce dłużej, niż 30 minut.
  7. Wyłącz wirowanie i ustaw pranie na najniższe obroty.
  8. Po wypraniu zadbaj o dokładne wysuszenie butów. Ustaw buty w dobrze wentylowanym miejscu. Pamiętaj, że bezpośrednie słońce może doprowadzić do wyblaknięcia kolorów lub żółknięcia. Lepiej nie zostawiać butów na bezpośrednim słońcu. Do wnętrza wilgotnych butów warto włożyć stare gazety, które wchłoną wilgoć. Trzeba jednak uważać na tusz drukarski, który może zabarwić jasne obuwie.
  9. Wkładki warto spryskać środkiem dezynfekującym, który usunie bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.

Co, jeśli buty nie nadają się do prania w pralce?

Obuwie nienadające się do prania można wyczyścić ręcznie przy pomocy łagodnego płynu do mycia naczyń lub wilgotnej ściereczki i gąbki. Najpierw należy jednak usunąć zaschnięte zabrudzenia przy pomocy szczotki. Skórzane buty lepiej czyścić na sucho.

Więcej o: