Jak pozbyć się kurzu na dłużej? Kilka prostych i sprawdzonych sposobów, by usunąć go skutecznie

Kurz pojawia się wszędzie. Czasem nawet po kilku minutach od sprzątania znów widoczny jest na meblach. Niestety, nie jesteśmy w stanie w pełni go wyeliminować, ale dzięki tym prostym trikom pozbędziemy się kurzu na dłużej. Jak prawidłowo sprzątać? Co robić, by nie wracał?

Szukasz porad dotyczących sprzątania? Znajdziesz je na stronie głównej Gazeta.pl

Wycieranie kurzu to nierzadko syzyfowa praca. Osadza się na meblach, ubraniach, roślinach, dokucza alergikom i jest koszmarem gospodyń domowych. Skąd się bierze? Co robić, by nie musieć wycierać kurzu kilka razy dziennie?

Czym jest kurz i skąd się bierze w naszych domach

Kurz jest mieszaniną różnych drobnych cząsteczek, w tym m.in. złuszczonego naskórka, roztoczy oraz ich odchodów, bakterii, grzybów, pleśni i ich zarodników czy pyłków roślin i zanieczyszczeń z zewnątrz, np. piachu. Cząstki te unoszą się w powietrzu i osadzają na podłogach czy meblach. Kurz przedostaje się do naszych domów z zewnątrz, ale też sami go produkujemy. Jeśli chcemy pozbyć się go na dłużej, musimy ograniczyć więc jego powstawanie.

Najlepszy środek na kurz? Przygotujesz go sama! Wystarczą cztery składniki, które masz w swojej kuchniNajlepszy płyn na kurz? Przygotujesz go sama z 4 składników!

Jak pozbyć się kurzu na dłużej? Kilka prostych trików

Przede wszystkim pamiętajmy o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności i temperatury w naszych domach. Idealna temperatura wynosi 18-22 stopnie (niższa w sypialni, wyższa w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień). Z kolei najbardziej komfortowa wilgotność powietrza waha się między 30 a 60% - w wyższej lepiej poczują się nasze rośliny domowe. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozmnażaniu się roztoczy!

Zadbajmy o odpowiednią wentylację w naszych domach. Podstawą jest prawidłowo działająca kratka wentylacyjna. Regularnie oczyszczajmy ją z brudu i osadu i wietrzmy mieszkania.

Jeśli to możliwe, ograniczmy w naszej przestrzeni różne ozdoby, dekoracje i bibeloty. Działają one na kurz jak magnes. Książki czy pamiątki dobrze jest trzymać w oszklonych witrynach. Jeśli mamy zasłony i firanki, pamiętajmy o ich częstym odświeżaniu. Często zmieniajmy też pościel i wietrzmy poduszki, kołdry i koce.

Jak prać ręczniki?Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące? Będą wyglądały jak nowe

Jak prawidłowo sprzątać, by kurz zniknął? Ekologicznie i szybko

Warto pamiętać o regularnym sprzątaniu i odkurzaniu. Ważne, by podczas codziennych porządków stosować się do zasady góra-dół - zaczynać od sufitów, szafek i mebli, a dopiero potem zająć się podłogą. Jeśli mieszkanie nie było dawno sprzątane, warto zacząć od odkurzenia lub zamiecenia podłogi, a dopiero potem wytrzeć meble i znów odkurzyć.

Do sprzątania możemy wykorzystać stare skarpetki czy bawełniane koszulki. Te pierwsze idealnie sprawdzą się też przy polerowaniu drewna. Używajmy wilgotnych ściereczek, a jeśli korzystamy ze sklepowych środków, psikajmy na ścierkę, a nie bezpośrednio na meble.

Przy wycieraniu kurzu idealnie sprawdzi się ściereczka zwilżona wodą z płynem do płukania, który ma właściwości elektrostatyczne. Podobnie działa gliceryna. Wystarczy dodać kilka kropli do wody, a zmoczoną ściereczką wytrzeć meble. Dzięki temu zapobiegniemy szybkiemu osadzaniu się kurzu.

Do wycierania liści z kurzu idealnie nada się skórka banana. Rośliny sprawdzą się też jako naturalne oczyszczacze powietrza - warto zaopatrzyć się np. w paprotkę, zielistkę, bluszcz, fikusa czy palmę koralową. Jeśli mamy małe dzieci czy zwierzęta, sprawdźmy najpierw, czy roślina jest dla nich bezpieczna.

Więcej o: