Czym podlewać ogórki? Te nawozy sprawią, że będą zdrowo i obficie rosły. Wykonasz je za grosze

Prawidłowe podlewanie i nawożenie ogórków to podstawa. Dzięki temu możemy cieszyć się smacznym i soczystym warzywem. Podpowiadamy zatem czym podlewać ogórki oraz co robić, gdy roślina nie rośnie, a jej liście żółkną.

Liście twoich ogórków żółkną? Roślina przestała rosnąć? Te domowe sposoby mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem wszystkich problemów. 

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Dlaczego liście żółkną? Domowe sposoby na żółknięcie liści ogórków

Warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego liście ogórków żółkną? Powodów może być kilka. Jednym z nich jest brak światła. Wtedy takie liście trzeba po prostu odciąć. Kiedy żółkną liście i opadają zawiązki owoców, to znak, że trzeba zwiększyć podlewanie.

Żółknięcie to również efekt niedoboru składników odżywczych. Liście ogórków bledną z powodu niedoboru azotu, żółkną na krawędziach, gdy brakuje im potasu, a między żyłami, gdy potrzebują większej ilości magnezu. Wtedy najlepiej zwiększyć nawożenie i wykorzystać do tego np. gnojówkę z pokrzyw czy mniszka.

Gdy powodem żółknięcia liści ogórków są choroby grzybowe i pasożyty, wtedy najlepiej zastosować domowe opryski.

Czym pryskać ogórki od zarazy? Oprysk z mleka na ogórki

Na żółknące liście doskonale sprawdzą się opryski przygotowywane z mleka np. roztwór na bazie drożdży. Oto jak go przygotować:

  • 100 g świeżych drożdży rozpuść w 0,5 litra mleka. Odstaw na kilka minut.
  • Dodaj 10 litrów wody i zamieszaj.
  • Przelej roztwór do spryskiwacza.

Tak przygotowaną mieszanką opryskuj ogórki raz w tygodniu. Możesz ją stosować również na pomidory czy truskawki.

Oprysk na ogórki możesz również przygotować z mleka i mydła:

  • Litr mleka rozpuść w 10 litrach wody.
  • Dodaj 30 kropli jodu i 20 g startego szarego mydła.
  • Zamieszaj i przelej do spryskiwacza.
  • Pryskaj ogórki co 10 dni, a zabieg powtórz trzykrotnie.

Takie opryski pomogą rozprawić się m.in. z mączniakiem rzekomym dyniowatych czy zarazą ziemniaczaną, a także innymi chorobami grzybowymi.

Czym podlewać ogórki? Domowe nawozy

Prawidłowe podlewanie pozwoli uchronić ogórki przed chorobami i pasożytami, ale też zgnilizną korzeni. A przede wszystkim pozwoli uzyskać odpowiedni smak. Ważne jest regularne podlewanie. Ilość wody musi być dostosowana do warunków, w jakich rosną ogórki, fazy ich wzrostu i pogody. W chłodne dni zmniejsz częstotliwość podlewania. Lepiej nawadniać ogórki częściej, ale mniej obficie. Powietrze i podłoże powinny być stale wilgotne, ale nie mokre.

Do podlewania ogórków najlepiej sprawdzi się deszczówka. Możesz również podlewać wodą z kranu, najlepiej odstaną — tak, by zwiększyła się jej temperatura. Nigdy nie podlewaj ich zimną wodą! To może zahamować wzrost rośliny. Optymalna temperatura wody wynosi ok. 20-25 stopni. Pamiętaj, by nie robić tego w pełnym słońcu. Do wody możesz dodać cukier (30 gram na litr) i taką mieszanką podlewać rośliny, szczególnie w okresie kwitnienia. Do podlewania możesz też wykorzystać napar z łupin cebuli:

  • Łupiny i skórki z 2-3 cebul wrzuć do szczelnie zamykanego pojemnika.
  • Zalej litrem ciepłej wody i przykryj.
  • Odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 1 dzień.

Następnego dnia przecedź roztwór. Używaj go do podlewania ogórków, ale też kwiatów doniczkowych.

Więcej o: