Jak pielęgnować monsterę? Pamiętaj o kilku szczegółach, a roślina będzie pięknie rosła

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej charakterystyczne liście przyciągają niczym magnes. Pielęgnacja monstery nie jest trudna - to roślina łatwa w uprawie. Jak o nią dbać? Co robić, by liście lśniły?

Trudno się dziwić popularności monstery. W naturze jest rośliną płożącą, co oznacza, że w domu potrzebuje podpór, by piąć się i rosnąć. O czym jeszcze warto pamiętać? Jak pielęgnować monsterę, by jak najdłużej cieszyła oko, a jej liście wyglądały okazale?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak pielęgnować monsterę? O czym warto pamiętać

Monstera rośnie wolno. W ciągu roku pojawiają się 2-3 liście. Po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji roślina może osiągnąć nawet 2 metry! Młode liście są pozbawione dziur i wcięć. Te wykształcają się z czasem u popularnych odmian, jak Monstera dziurawa czy deliciosa. Jak przystało na roślinę egzotyczną, monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. Nie lubi za to niskich temperatur i przeciągów. Źle reaguje na przelanie - liście żółkną, a w nieodpowiednim podłożu zaczynają gnić korzenie. Przed podlewaniem zawsze pozwól przeschnąć ziemi.

Najlepiej czuje się w jasnym stanowisku, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Ostre słońce powoduje plamy i przypalenia. Możesz ją trzymać na parapecie wychodzącym na wschód lub w głębi słonecznego pokoju, w miejscu oddalonym od okna.

PieniążekJak pielęgnować pieniążek? Pamiętaj o tych prostych zasadach

Jak dbać o monsterę? Domowej roboty podpora do roślin

Monstera, jako roślina naturalnie płożąca, potrzebuje odpowiedniego wsparcia dla łodyg i korzeni powietrznych. Możesz zainwestować w podpory i paliki lub zrobić je samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się wcześniej w kawałek siatki ogrodowej, opaski zaciskowe, czyli trytytki, keramzyt i mech lub włókna kokosowe. Przyda się też coś o kształcie walca - może to być rolka po ręczniku papierowym lub cienki wałek.

  • Siatkę owiń wokół wałka, by nadać jej odpowiedni kształt. Zepnij ją przy pomocy trytytek, a nadmiar odetnij. Wyciągnij też wałek - już się nie przyda.
  • Walec z siatki włóż do doniczki. Do wnętrza konstrukcji wsyp keramzyt - najlepiej gruby - do wysokości doniczki.
  • Resztę walca wypełnij mchem lub włóknami kokosowymi.

By zachęcić korzenie powietrzne monstery do zaczepienia się o konstrukcję, warto ją spryskiwać wodą.

Jak podlewać storczyki? (zdj. ilustracyjne)Jak prawidłowo podlewać storczyki? Zwróć uwagę na ten szczegół

Domowe sposoby na szkodniki monstery

Również monstera staje się czasem ofiarą ataku szkodników roślin. By uniknąć inwazji, warto regularnie obserwować liście, łodygi i podłoże. Regularnie zraszaj liście przegotowaną wodą, nie przelewaj i zapewnij je odpowiednią wilgotność powietrza. Pamiętaj też o regularnym wycieraniu liści - dzięki temu nie tylko pozbędziesz się kurzu, lecz także zauważysz pierwsze szkodniki. A liście będą błyszczały.

Gdy na roślinie pojawią się wełnowce - niewielkie owady o charakterystycznych białych łuskach przypominających drobne kłębki wełny na spodzie liści - dobrze jest pozbyć się ich ręcznie, przy pomocy wacika nasączonego alkoholem. Wykonaj też oprysk z oleju.

  • 250 ml wody wymieszaj z 5 ml oleju (np. rzepakowego) i odrobiną szarego mydła lub kilkoma kroplami mydła w płynie.
  • Dokładnie opryskaj roślinę.
  • Na koniec liście z wierzchu i od spodu przetrzyj wodą z szarym mydłem.

Jeśli na roślinie pojawi się przędziorek, pozostawiający delikatną pajęczynkę, najlepiej jest ją szybko zanieść pod prysznic i dokładnie umyć. Ziemię przed zalaniem zabezpiecz, owijając doniczkę workiem lub foliową siatką. Po kąpieli liście dokładnie przemyj wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń lub mydła. Do mikstury możesz dodać odrobinę oleju neem.

Na szkodniki doskonale działa też oprysk z czosnku. Sprawdzi się nie tylko w przypadku monstery. Jak go wykonać? Ok. 30 gramów czosnku rozgnieć lub pokrój i zalej ciepłą wodą. Pozostaw na jeden dzień, a następnie odcedź. Roztworem opryskaj dokładnie roślinę atakowaną przez szkodniki.

Więcej o: