Wieża Eiffla w Polsce. Teraz możesz zobaczyć francuską konstrukcję, nie wyjeżdżając z kraju!

Niedawno w Rybniku stanęła nietypowa konstrukcja. Replika francuskiej wieży Eiffla powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jak wygląda ta budowla i czy można powiedzieć, że mamy w Polsce "mały Paryż"? Zobacz zdjęcia i przekonaj się sam!

Polska wieża Eiffla znajduje się na środku ronda Niedobczyce-Paryż w Rybniku. Dlaczego została zbudowana właśnie tam? Dużą rolę w tej decyzji odgrywała nazwa skrzyżowania. 

Zobacz wideo W tej śląskiej miejscowości od lat nie urodził się chłopiec

Polska wieża Eiffla w Rybniku. Skąd ten pomysł?

Od środy 17 sierpnia przy jednym z Rybnickich rond stanęła replika francuskiej wieży Eiffla. Skąd wziął się ten nietypowy pomysł? Powodów jest kilka. Przede wszystkim osiedle Niedobczyce już od lat nazywane jest przez mieszkańców miasta "Paryżem". Pomysł, aby na obszarze tej dzielnicy powstał odpowiednik jednego z największych symboli francuskiego miasta pochodził od obywateli Rybnika. Całość kosztów została pokryta w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ponadto "paryskie" rondo to nie jedyny taki widok w tym mieście. Oprócz miniaturowej wersji wieży Eiffla można w nim zobaczyć także skrzyżowanie o nazwie Meksyk, na którego środku hodowane są kaktusy. 

Miniaturowa wieża Eiffla to określenie działające wyłącznie na zasadzie porównania. W rzeczywistości Rybnicka konstrukcja ma 15 m wysokości i waży prawie osiem ton. Do jej stworzenia użyto 3 tys. elementów stalowych i 700 śrub. Powstająca od maja wieża kosztowała prawie 160 tysięcy złotych. 

Co o rybnickiej wieży Eiffla myślą internauci? Komentarze są skrajnie różne

O powstaniu metalowej konstrukcji poinformował na Facebooku oficjalny profil miasta. Jak widać w opisie, zarządzający stroną są niezwykle dumni z nowej budowli. Czy ich entuzjazm podzielają komentujący? Nie do końca. Pod wpisem można znaleźć wiele odpowiedzi, których widok polskiej wieży Eiffla śmieszy, lub nawet irytuje:

Ja to bym proponowała kasę przeznaczyć. Na porządny plac zabaw basen czy cokolwiek do dzieci. (Bo plac zabaw w parku nikomu nie służy) 
Dla mnie bez sensu, ale to tylko moje zdanie. Ale skoro już miała stać, to wygląda to dziwnie, że nie stoi na środku ronda. Trzeba było najpierw sprawdzić warunki i ustawić ja pośrodku.

Równie wiele, jeśli nawet nie więcej, komentarzy wskazuje na to, że rybnicka wieża Eiffla to naprawdę dobry pomysł. Internauci docenili inicjatywę mieszkańców, chwaląc wybór konstrukcji oraz jej wykonawców. 

Brawo Rybnik, brawo Niedobczyce, brawo wykonawcy
Rybnik ma najciekawsze ronda ??! Większość z nich jest ozdobiona w oryginalny sposób, często nawiązujący do nazwy dzielnicy właśnie. Uważam, że pomysł jest dobry, znacznie lepszy niż krzaczory, których nikt nie przycina.

Pojawiły się także propozycje innych ciekawych budowli:

Teraz trochę poczekać aż w dzielnicy 'Meksyk', stanie piramida schodkowa Azteków.
Więcej o: